Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Bal'da dünya oyuncusu olabilmek...

Ülkemiz gerek bal üretimi yönünden gerekse kovan varlığı yönünden dünya ülkeleri sıralamasında dünyanın 4. büyük arıcılığına sahiptir. Ve ülkemizde üretilen ballar dünyanın en kaliteli balları arasında yer almaktadır. Çünkü balda kaliteyi belirleyen unsur çiçek florası yani polen çeşitliliğidir. Ülkemizdeki iklim farklılığı, buna bağlı olarak bitki örtüsü zenginliği her ülkenin sahip olduğu bir şey değildir. Bu sebepledir ki ülkemizde üretilen ballar; tat olarak, kalite olarak diğer ülke ballarına nazaran çok daha iyidir.
İhracat düşüyor…

Ancak dünya fiyatlarına göre, ülkemizde üretilen balın fiyatları çok yüksektir. Bundan dolayı ihracatımız özellikle 2008 yılı sonrasında her yıl düşmektedir. Çünkü dünya bal fiyatları ile ülkemiz üreticisi, paketleyicisi yarışamamaktadır. Tabii ihracatın düşmesi ileriki aşamada üretimin de büyüyememe sebebini beraberinde getirecektir. Bu da hem üreticimiz olan arıcımızın zarar görmesine hem de ülke ekonomisinde bal sektörünün zarar görmesine sebep olacaktır.
Dünya bal fiyatlarına göre, ülkemiz bal fiyatlarının yüksek olması arıcımızın çok fazla para kazandığı anlamına gelmiyor maalesef.. Fiyatların yüksek olmasına rağmen ülke arıcımız yani üreticimiz para kazanamamaktadır.

Evet, dünyanın 4. büyük arıcılığına sahibiz diyoruz, ülkemiz balı dünyanın en kaliteli balları arasında yer alıyor diyoruz ancak balda dünya oyuncusu olamıyoruz, en pahalı balı biz satıyoruz, bundan dolayı yarışamıyoruz ve ne yazık ki üreticilerimiz para kazanamıyor…

Katma değerli ürünleri alamıyoruz…

Çünkü bizim arıcımız yani üreticimiz katma değerli ürünleri kovandan alamıyor. Arı ürünleri dediğimizde ilk akla gelen ana ürün olan baldır. Ancak kovanın içerisinde arının üretmiş olduğu başka ürünler de bulunmaktadır. Ve bunlar bilimsel olarak da kanıtlanmış olan doğal, sağlıklı ürünlerdir. Polen, arısütü, propolis gibi… Ne yazık ki bizler bu ürünleri yurtdışından ithal etmekteyiz. Halbuki bizim üreticimizin biraz eğitilmesiyle ve devletin küçük yatırımlarıyla bu katma değerli ürünler rahatlıkla kovandan alınabilecektir. Çünkü balın fiyatı 1 birim ise polenin fiyatı yaklaşık 6 birimdir, arı sütünün fiyatı yaklaşık 20 birimdir, propolisin fiyatı yaklaşık 25 birimdir. Yani kovandaki katma değerli ürünlerdir bu ürünler. Ve bu ürünleri arıcılarımız alamamakta, çöpe gitmektedir.


Bizim arıcımız bu katma değerli ürünleri üretmeye başlarsa işte o zaman BAL’DA DÜNYA OYUNCUSU olabiliriz. Çünkü o zaman bal fiyatlarımız daha makul fiyatlara ulaşmış olur ve dünya fiyatları ile yarışabilir hale geliriz. Bununla birlikte arıcılarımız yani üreticilerimiz de bal ile birlikte almış olduğu katma değerli ürünler sebebiyle kovandan elde ettiği gelirle ciddi para kazanmış olur, bu da sektörün büyümesine çok büyük katkı sağlar.
 

17 Mayıs 2011 Salı