Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
ORTAKALAN

Bahariye Caddesi, Canan Sokak, No:33/5
İstanbul (Anadolu)/Kadıköy

Telefon: 216 418 00 99
Fax: 216 330 64 06

www.ortakalan.com.tr

bilgi@ortakalan.com.tr

Zincir marketlerin Şubat açılışları

Haber Arşivime Ekle

Türkiye çapındaki 10 şube ve üzeri marketleri içeren araştırmamızda 2018 yılı Şubat ayında 314 mağazalık artış yaşandı

Araştırmamızda 10 ve daha üzeri şube sayısına sahip zincir marketlerin geride bıraktığımız aydaki büyüme performanslarını değerlendiriyoruz.

Aşağıdaki tablodan 149 zincirin “Şubat 2018” dönemindeki performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz. “Market” kelimesini “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

Buradaki verilerin, Türkiye çapındaki 5 şube üstü 212 zinciri içeren ve bu markaların şube büyümesinin yanı sıra diğer fiziki büyüklük kriterlerini de ele alan, bütün markaları formatlarına göre ve bölgelerine göre ayrıştıran, ayrıntılı bir raporlama sistemini çeşitli grafiklerle ortaya koyan ve il bazında da market zincirlerinin listelerini ve bilgilerini gösteren versiyonunu, Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunduğumuzu hatırlatırız.

Ayrıca buradaki verilerin çeşitli kriterlerde ele alındığı ve sektördeki formatların en son durumunun grafiklerle kıyaslandığı Yönetici Özeti bölümümüzü de yine Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunmaktayız.

Ortakalan Kurumsal Üyeleri’nin bütün bu bilgilere ulaşmanın yanı sıra ayrıca kendi firma duyurularını oluşturabilme, Ortakalan üzerinden her ay Kurumsal Elektronik Bülten hazırlama ve mailing yapabilme, her ay Kurumsal Elektronik Dergi hazırlayabilme ve mailing yapabilme, firma ve kişileri tek tıklamayla takip edebilme ve takip ettikleriyle ilgili kurumsal hesap üzerinden özel takip içeriği oluşturabilme, düzenli ve sürekli güncellenen Ortakalan Elektronik Katalogları üzerindeki güncel yönetici ve firma bilgilerini görüntüleyebilme, sosyal medya hesaplarını Ortakalan’a entegre ederek tek merkezden yönetebilme, farklı dışa aktarım seçenekleriyle Ortakalan üzerindeki istedikleri herhangi bir içeriği anlık olarak kendi web sitelerine taşıyabilme gibi bir dizi, herhangi başka bir iletişim kanalında benzeri olmayan hakka sahip olduğunu, henüz kurumsal üye olmamış sektör temsilcilerine hatırlatırız.


Önemli notlar:
- Bir süredir bilgi alma imkanı bulamadığımız ve ilgili bölgelerdeki kaynaklarımızdan da bundan sonra bilgi almamızın imkansız olduğunu teyit ettiğimiz Kilis merkezli Halkmar, Osmaniye merkezli Turkuaz’ı araştırma veri setimiz içinden ve Ortakalan’ın elektronik firma kataloğundan çıkardık.

- Yine bir süredir bilgi alma imkanı bulamadığımız ancak tamamen kapandığını da netleştirmekte sıkıntı yaşadığımız Meşhur Peynirci firmasını, durumunu son kez kontrol edebilmek için bu aylık listede tuttuğumuzu belirtmek isteriz. Firmanın sektörde ve Ankara perakendesindeki köklü geçmişi ve konumu nedeniyle tamamen çıkarmadan önce son bir teyit almaya çalışıyoruz ancak bilgi alma çabalarımız sonuçsuz kalırsa önümüzdeki ay araştırma veri setimiz içinden çıkartacağımızı okuyucu ve takipçilerimizin dikkatine sunarız.

- Şube sayısı 5’in altına düşen İstanbul merkezli Yeni Seher’i araştırma veri setimiz içinden şu an için çıkardık. Ancak firma varlığını sürdürdüğü için Ortakalan’ın elektronik firma kataloğunda yer almayı sürdürmektedir.  5 şubenin altındaki marketler için yaptığımız periyodik kontrollerde (5’in üstüne çıktığını tespit ettiğimizde benzeri marketlerde yaptığımız gibi) bu markanın şube sayısında artış olursa tekrar veri seti içine alacağımızı belirtiriz.

- 10 şube üzerini ele aldığımız bu listeye, yeni bir mağaza açarak şube sayısını 10’a yükselten Balıkesir merkezli 4AS eklenmiştir.

- Bizim Toptan’ın franchise markası SEÇ ile ilgili, franchise sistemiyle işletilen markalarda genelde görüldüğü gibi bilgi vermeye son derece kapalı yapı nedeniyle diğer marketlerdeki gibi aylık bilgi alamıyoruz. Özellikle SEÇ gibi turistik bölgeleri hedef alan francise yapısında mevsimsel olarak çok fazla sayıda kapanma, yer değiştirme, açılma bir arada oluyor ve bu karışık yapı düzenli bilgi akışını da zorlaştırıyor. Bu nedenle, bu markanın şube sayısını geçtiğimiz sene yayınlanan resmi yıllık faaliyet raporunda belirtilen rakam olan 303 olarak uzun süredir devam ettirmek durumunda kaldık. Geçtiğimiz ay içinde Bizim Toptan yine resmi olarak yıllık faaliyet raporunu KAP’ta paylaştı. Bu raporda SEǒin şube sayısının geçtiğimiz yıldan itibaren 78 artarak 381’e ulaştığı belirtildi. Bu rakamı aylık bazda yansıtmak yanıltıcı veri olacağı için geçen ay ve bu ayki veriyi alan her iki satırında da resmi açıklama olan 381’i yansıttık. Ancak 1 yıllık açılış rakamı olan 78’i de yıllık farka yansıtmış bulunuyoruz. Şu andaki 381 rakamı en güncel ve resmi olarak açıklanmış rakamdır. Bu durumu okuyucu ve takipçilerimize özel olarak belirtiriz.

- Bazı okuyucu ve takipçilerimizden BİM’in basın açıklamalarında yöneticiler tarafından açıklanan toplam mağaza rakamı ile Ortakalan’ın yansıttığı rakam arasında fark olduğu yönünde geri dönüşler almaktayız. Bunun nedeni, bizim yansıttığımız rakamın yurt içi mağazaları olması ve Mısır ile Fas’taki mağazaların bu listede yer almamasıdır. Bu konuyla ilgili geri dönüş sağlayan okuyucu ve takipçilerimiz için bu notu özellikle belirtiyoruz.

Değerlendirmeler
1 Şubat 2018 – 28 Şubat 2018 arasındaki dönemde 10 ve üzeri mağaza sayısına sahip olan 149  market zincirinin, sahip oldukları toplam şube sayılarına göre sıralanışları yukarıdaki gibidir.

Şubat  2018 döneminde listedeki 149 firmanın toplam mağaza sayısı 28762’ye ulaştı. 

Bir aylık süre içinde zincir marketlerin büyüme rakamına baktığımızda ise 314 mağazalık bir artış olduğunu görüyoruz. 

Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bugüne geldiğimizde yani 28 Şubat 2018 ile 28 Şubat 2017 arasında geçen 1 yıllık zaman dilimini incelediğimizde ise yeni mağaza sayısının 2918 olduğunu görmekteyiz.

Zincir marketlerin son bir aylık performans tablosunu incelediğimizde discount zincirlerin büyümede önemli bir pay sahibi olduğu anlaşılıyor.

2018 Şubat ayında, tabloda yer alan şube büyümesinin yüzde 94’ünü ilk dört sırada yer alan discount zincirler gerçekleştirmiş durumda.

Son iki yıldır olduğu gibi açılış hızında ilk sırada Şok, yer alıyor. Şok’un son yıllarda olduğu gibi bu sene de 1000 yeni mağaza hedefleyeceği alınan duyumlardan biliniyordu. Bu konuyla ilgili resmi açıklama da 25 Şubat’ta Ali Ülker tarafından yapıldı. Ali Ülker, Şok’un 2018’de minimum 1000 yeni mağaza açacağını ve açılış ortalamasının günde 3 ve üzeri olacağını açıkladı.

A101’in geride kalan ayda önceki aya göre biraz daha hızlandığını BİM’in ise normal seyrinde gittiğini görmekteyiz.


Geride kalan ay, yılın genel ortalamasını baz aldığımızda açılışlarda oldukça aktif geçti. Bu hareketlenme sektör açısından da olumluydu. Discountlar ve Migros bu tabloda yine üstte yer alıyor. Hakmar Ekspres ve File de bu tabloda her zaman yer alan markalar.  Ancak bu defa farklı bölgelerden pek çok yerel zincirin de geçtiğimiz ay önemli yatırımlar yaptığını görmekteyiz.

Bu tablodaki toplam açılış rakamının genel tablodaki toplam artıştan fazla olmasının nedeni genel tablodaki rakamın kapatılan mağazalardan sonraki toplam büyümeyi yansıtmasıdır. Aradaki fark, ana tabloya yansımış olan geçen ay kapatılan mağazalardan kaynaklanmaktadır.

Son bir yıl içinde en çok mağaza açan 10 marka listesinde discount zincirler, Migros, satın almalar gerçekleştiren Yunus, istikrarlı büyümesini sürdüren File ve yine satın alma gerçekleştiren Aypam yer alıyor.

Bu tabloda geçtiğimiz aylara göre bir değişiklik yaşandı. Onur Market’in Şaypa satın almasının üzerinden geçen zaman bir seneyi doldurduğu için tablodan ayrıldı. Onun yerine yukarıdaki bölümde açıkladığımız gibi bir senelik büyüme hızını resmi olarak KAP’a bildirmesi sonucu SEÇ eklendi. Böylece tablodaki discount sayısı 6’ya ulaşmış oldu. Bu 6 discount, Migros ve yılda 20’nin üzerinde mağaza açması kesin olan File’nin tabloda önümüzdeki yıl boyunca da kalması muhtemel gözüküyor. 

Ortakalan Özel Haber

12 Mart 2018 Pazartesi
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"ORTAKALAN" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler