Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
ORTAKALAN

Bahariye Caddesi, Canan Sokak, No:33/5
İstanbul (Anadolu)/Kadıköy

Telefon: 216 418 00 99
Fax: 216 330 64 06

www.ortakalan.com.tr

bilgi@ortakalan.com.tr

Zincir marketlerin Mayıs açılışları

Haber Arşivime Ekle

Türkiye çapındaki 10 şube ve üzeri marketleri içeren araştırmamızda 2017 yılı Mayıs ayında 383 mağazalık artış yaşandı

Araştırmamızda 10 ve daha üzeri şube sayısına sahip zincir marketlerin geride bıraktığımız aydaki büyüme performanslarını değerlendiriyoruz.

Aşağıdaki tablodan 143 zincirin “Mayıs 2017” dönemindeki performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz. “Market” kelimesini “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

Buradaki verilerin, Türkiye çapındaki 5 şube üstü 209 zinciri içeren ve bu markaların şube büyümesinin yanı sıra diğer fiziki büyüklük kriterlerini de ele alan, bütün markaları formatlarına göre ve bölgelerine göre ayrıştıran, ayrıntılı bir raporlama sistemini çeşitli grafiklerle ortaya koyan ve il bazında da market zincirlerinin listelerini ve bilgilerini gösteren versiyonunu, Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunduğumuzu hatırlatırız.

Ayrıca buradaki verilerin çeşitli kriterlerde ele alındığı ve sektördeki formatların en son durumunun grafiklerle kıyaslandığı Yönetici Özeti bölümümüzü de yine Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunmaktayız.

Ortakalan Kurumsal Üyeleri’nin bütün bu bilgilere ulaşmanın yanı sıra ayrıca kendi firma duyurularını oluşturabilme, Ortakalan üzerinden her ay Kurumsal Elektronik Bülten hazırlama ve mailing yapabilme, her ay Kurumsal Elektronik Dergi hazırlayabilme ve mailing yapabilme, firma ve kişileri tek tıklamayla takip edebilme ve takip ettikleriyle ilgili kurumsal hesap üzerinden özel takip içeriği oluşturabilme, düzenli ve sürekli güncellenen Ortakalan Elektronik Katalogları üzerindeki güncel yönetici ve firma bilgilerini görüntüleyebilme, sosyal medya hesaplarını Ortakalan’a entegre ederek tek merkezden yönetebilme, farklı dışa aktarım seçenekleriyle Ortakalan üzerindeki istedikleri herhangi bir içeriği anlık olarak kendi web sitelerine taşıyabilme gibi bir dizi, herhangi başka bir iletişim kanalında benzeri olmayan hakka sahip olduğunu, henüz kurumsal üye olmamış sektör temsilcilerine hatırlatırız.

Önemli Notlar:

Gerçekleştirdiği 4 mağaza açılışıyla 9 şubeden 13 şubeye yükselen Aydın merkezli Çetinler tablomuza eklenmiştir.

Değerlendirmeler
1 Mayıs 2017 – 31 Mayıs 2017 aralığında 10 ve üzeri mağaza sayısına sahip olan 143 market zincirinin, sahip oldukları toplam şube sayılarına göre sıralanışları yukarıdaki gibidir.

Mayıs 2017 döneminde listedeki 143 firmanın toplam mağaza sayısı 26588’e ulaştı. 

Bir aylık süre içinde zincir marketlerin büyüme rakamına baktığımızda ise 383 mağazalık bir artış olduğunu görüyoruz. 

Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bugüne geldiğimizde yani 31 Mayıs 2017 ile 31 Mayıs 2016 arasında geçen 1 yıllık zaman dilimini incelediğimizde ise yeni mağaza sayısının 3170 olduğunu görmekteyiz.

Zincir marketlerin son bir aylık performans tablosunu incelediğimizde discount zincirlerin büyümede önemli bir pay sahibi olduğu anlaşılıyor.

Yukarıdaki tabloya baktığımızda discount zincirlerin geçtiğimiz yılın son çeyreğinde gösterdikleri daha temkinli büyüme eğiliminden tamamen ayrıldığını ve Mayıs ayı içinde tam anlamıyla gaza bastıklarını görmekteyiz.

Geçtiğimiz ay A101, 5 yıl sonra ilk defa basın toplantısı düzenledi ve birçok konuda merak edilenleri oldukça net şekilde kamuoyuna sunmuş oldu. Bu merak edilenler içinde yer alan başlıklardan biri de A101’in nedeni belli olmayan şekilde bugüne kadar açıklamadığı, ancak Ortakalan’ın yıllardır farklı birçok kaynağı kullanarak çok yakın şekilde takip etmeyi sürdürdüğü fiziki büyüklük rakamlarıydı. A101 CEO’su Erhan Bostan, 18 Mayıs tarihi itibariyle şube sayılarının yaklaşık 6700 olduğunu ve yıl sonuna kadar minimum 400 mağaza daha açmayı hedeflediklerini açıkladı. 

Hatırlanacağı gibi bu yılın başındaki basın toplantılarında Şok yıl sonu mağaza hedefini minimum 5000 mağaza, BİM ise yıl sonu mağaza hedefini minimum 6100 mağaza olarak açıklamıştı. A101 de resmi olarak yıl sonu mağaza hedefini en az 7100 olarak açıkladı.

Ekomini’nin de klasik ortalamasının ayda yaklaşık 20 olduğunu biliyoruz.

Açıklanan bu hedefler, 4 ulusal discount zincirin, yılın kalan 7 ayında toplamda en az 1300 yeni mağaza açacağını gösteriyor. Diğer bir deyişle kalan 7 ayda, hergün sabahtan akşama kadar en az 6 yeni discount mağaza daha faaliyete başlamış olacak.

Tablonun ilk 6 sırasında genelde olduğu gibi discount zincirler ve Migros yer alıyor... 7’inci sırada Mayıs ayı içinde her hafta açılış gerçekleştiren Peynirci Baba’yı görmekteyiz.

Yunus Market Zinciri de Mayıs ayını metrekare ve istihdam açısından oldukça önemli yatırımlarla geçirdi. 2017 yılında büyüme atağına kalkan diğer bir yerel perakende zinciri de Aydın merkezli Çetinler oldu.

Hacim olarak büyük mağazalarda faaliyet gösteren Çağdaş ve Çağrı Hipermarket’in de Mayıs ayı içinde iki mağaza birden açtığını görüyoruz.

Son bir yıl içinde en çok mağaza açan 10 marka listesinde discount zincirler ve Migros’un yanı sıra BİM’in supermarket formatındaki markası File de yer alıyor.

Listede yer alan diğer yerli supermarket markaları ise Şaypa’nın mağazalarını satın alan Onur Market ve Tümtürk Şok ile Karakuş’un mağazalarını alan Egeşok oldu.

Ortakalan Özel Haber


08 Haziran 2017 Perşembe
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"ORTAKALAN" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler