Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
ORTAKALAN

Bahariye Caddesi, Canan Sokak, No:33/5
İstanbul (Anadolu)/Kadıköy

Telefon: 216 418 00 99
Fax: 216 330 64 06

www.ortakalan.com.tr

bilgi@ortakalan.com.tr

Zincir marketlerin Mart açılışları

Haber Arşivime Ekle

Türkiye çapındaki 10 şube ve üzeri marketleri içeren araştırmamızda 2018 yılı Mart ayında 329 mağazalık artış yaşandı

Araştırmamızda 10 ve daha üzeri şube sayısına sahip zincir marketlerin geride bıraktığımız aydaki büyüme performanslarını değerlendiriyoruz.

Aşağıdaki tablodan 149 zincirin “Mart 2018” dönemindeki performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz. “Market” kelimesini “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

Buradaki verilerin, Türkiye çapındaki 5 şube üstü 215 zinciri içeren ve bu markaların şube büyümesinin yanı sıra diğer fiziki büyüklük kriterlerini de ele alan, bütün markaları formatlarına göre ve bölgelerine göre ayrıştıran, ayrıntılı bir raporlama sistemini çeşitli grafiklerle ortaya koyan ve il bazında da market zincirlerinin listelerini ve bilgilerini gösteren versiyonunu, Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunduğumuzu hatırlatırız.

Ayrıca buradaki verilerin çeşitli kriterlerde ele alındığı ve sektördeki formatların en son durumunun grafiklerle kıyaslandığı Yönetici Özeti bölümümüzü de yine Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunmaktayız.

Ortakalan Kurumsal Üyeleri’nin bütün bu bilgilere ulaşmanın yanı sıra ayrıca kendi firma duyurularını oluşturabilme, Ortakalan üzerinden her ay Kurumsal Elektronik Bülten hazırlama ve mailing yapabilme, her ay Kurumsal Elektronik Dergi hazırlayabilme ve mailing yapabilme, firma ve kişileri tek tıklamayla takip edebilme ve takip ettikleriyle ilgili kurumsal hesap üzerinden özel takip içeriği oluşturabilme, düzenli ve sürekli güncellenen Ortakalan Elektronik Katalogları üzerindeki güncel yönetici ve firma bilgilerini görüntüleyebilme, sosyal medya hesaplarını Ortakalan’a entegre ederek tek merkezden yönetebilme, farklı dışa aktarım seçenekleriyle Ortakalan üzerindeki istedikleri herhangi bir içeriği anlık olarak kendi web sitelerine taşıyabilme gibi bir dizi, herhangi başka bir iletişim kanalında benzeri olmayan hakka sahip olduğunu, henüz kurumsal üye olmamış sektör temsilcilerine hatırlatırız.

Önemli notlar:
- Birkaç aydır bilgi alma imkanı bulamadığımız Meşhur Peynirci’yi araştırma veri setimizden çıkardık.

- Bolu merkezli ve 23 şubesi bulunan Nuhmar’ı araştırmalarımıza dahil ettik.

- Migros bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay Uyum’un bütün mağazaları ve Makro’nun Antalya’daki 17 mağazasının satın alımı için anlaşma sağlandığını duyurdu. İlgili anlaşma Rekabet Kurumu’nun onayına sunulduğu ve bu süreçte onay gelmeden herhangi bir mağazada tabela dönüşümü başlatılamayacağı için ilgili değişimler listeye bu araştırma döneminde yansıtılmamıştır.


Değerlendirmeler
1 Mart 2018 – 31 Mart 2018 arasındaki dönemde 10 ve üzeri mağaza sayısına sahip olan 149  market zincirinin, sahip oldukları toplam şube sayılarına göre sıralanışları yukarıdaki gibidir.

Mart 2018 döneminde listedeki 149 firmanın toplam mağaza sayısı 29082’ye ulaştı. 

Bir aylık süre içinde zincir marketlerin büyüme rakamına baktığımızda ise 329 mağazalık bir artış olduğunu görüyoruz. 

Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bugüne geldiğimizde yani 31 Mart 2018 ile 31 Mart 2017 arasında geçen 1 yıllık zaman dilimini incelediğimizde ise yeni mağaza sayısının 3063 olduğunu görmekteyiz.

Zincir marketlerin son bir aylık performans tablosunu incelediğimizde discount zincirlerin büyümede önemli bir pay sahibi olduğu anlaşılıyor.

2018 Mart ayında, tabloda yer alan şube büyümesinin yüzde 90’ını ilk dört sırada yer alan discount zincirler gerçekleştirmiş durumda.

Bu tabloda yer alan Esenlik Market, geçtiğimiz ay Malatya’nın önemli yerel perakende markalarından Aslanlar’ın 4 şubesini bünyesine kattı.

Son bir yıl içinde en çok mağaza açan 10 marka listesinde discount zincirler, Migros, satın almalar gerçekleştiren Yunus, istikrarlı büyümesini sürdüren File ve yine satın alma gerçekleştiren Aypam yer alıyor.11 Nisan 2018 Çarşamba
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"ORTAKALAN" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler