Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
ORTAKALAN

Bahariye Caddesi, Canan Sokak, No:33/5
İstanbul (Anadolu)/Kadıköy

Telefon: 216 418 00 99
Fax: 216 330 64 06

www.ortakalan.com.tr

bilgi@ortakalan.com.tr

Zincir marketlerin Eylül açılışları

Haber Arşivime Ekle

Türkiye çapındaki 10 şube ve üzeri marketleri içeren araştırmamızda 2017 yılı Eylül ayında 183 mağazalık artış yaşandı

Araştırmamızda 10 ve daha üzeri şube sayısına sahip zincir marketlerin geride bıraktığımız aydaki büyüme performanslarını değerlendiriyoruz.

Aşağıdaki tablodan 145 zincirin “Eylül 2017” dönemindeki performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz. “Market” kelimesini “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

Buradaki verilerin, Türkiye çapındaki 5 şube üstü 210 zinciri içeren ve bu markaların şube büyümesinin yanı sıra diğer fiziki büyüklük kriterlerini de ele alan, bütün markaları formatlarına göre ve bölgelerine göre ayrıştıran, ayrıntılı bir raporlama sistemini çeşitli grafiklerle ortaya koyan ve il bazında da market zincirlerinin listelerini ve bilgilerini gösteren versiyonunu, Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunduğumuzu hatırlatırız.

Ayrıca buradaki verilerin çeşitli kriterlerde ele alındığı ve sektördeki formatların en son durumunun grafiklerle kıyaslandığı Yönetici Özeti bölümümüzü de yine Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunmaktayız.

Ortakalan Kurumsal Üyeleri’nin bütün bu bilgilere ulaşmanın yanı sıra ayrıca kendi firma duyurularını oluşturabilme, Ortakalan üzerinden her ay Kurumsal Elektronik Bülten hazırlama ve mailing yapabilme, her ay Kurumsal Elektronik Dergi hazırlayabilme ve mailing yapabilme, firma ve kişileri tek tıklamayla takip edebilme ve takip ettikleriyle ilgili kurumsal hesap üzerinden özel takip içeriği oluşturabilme, düzenli ve sürekli güncellenen Ortakalan Elektronik Katalogları üzerindeki güncel yönetici ve firma bilgilerini görüntüleyebilme, sosyal medya hesaplarını Ortakalan’a entegre ederek tek merkezden yönetebilme, farklı dışa aktarım seçenekleriyle Ortakalan üzerindeki istedikleri herhangi bir içeriği anlık olarak kendi web sitelerine taşıyabilme gibi bir dizi, herhangi başka bir iletişim kanalında benzeri olmayan hakka sahip olduğunu, henüz kurumsal üye olmamış sektör temsilcilerine hatırlatırız.

Önemli Notlar: Son dönemde bizim de güncel mağaza sayısı ile ilgili bilgi almakta zorluk yaşadığımız Pekdemir ve Meşhur Peynirci’nin son durumunun ne olduğuyla ilgili okuyucularımızdan geri dönüşler almaktayız. Her iki firmanın da durumunu netleştirmek için bilgi alma çalışmalarımızın sürdüğünü ve bu konuda zamana ihtiyaç duyduğumuz için önümüzdeki ay gerekli değişiklikleri yansıtacağımızı belirtiriz.

Değerlendirmeler
1 Eylül 2017 – 30 Eylül 2017 aralığında 10 ve üzeri mağaza sayısına sahip olan 145 market zincirinin, sahip oldukları toplam şube sayılarına göre sıralanışları yukarıdaki gibidir.

Eylül 2017 döneminde listedeki 145 firmanın toplam mağaza sayısı 27749’a ulaştı. 

Bir aylık süre içinde zincir marketlerin büyüme rakamına baktığımızda ise 183 mağazalık bir artış olduğunu görüyoruz. 

Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bugüne geldiğimizde yani 30 Eylül 2017 ile 30 Eylül 2016 arasında geçen 1 yıllık zaman dilimini incelediğimizde ise yeni mağaza sayısının 3166 olduğunu görmekteyiz.

Zincir marketlerin son bir aylık performans tablosunu incelediğimizde discount zincirlerin büyümede önemli bir pay sahibi olduğu anlaşılıyor.


Eylül, genel olarak hem discount hem süpermarket zincirleri açısından açılış anlamında durgun geçen bir ay oldu. A101 bu sene sonuna kadar 7100 mağaza hedefi açıklamıştı. Bu hedefe rahat ulaşacağı gözüken A101, belirlediği rakama çok yakın olması nedeniyle geçmiş yıllarda olduğu kadar çok sayıda açılış gerçekleştirmeden ilerliyor. BİM de sene başında açıkladığı yıllık yeni 500 mağaza hedefinin zaten üzerinde olduğu için biraz frene basmış durumda. Şok ise bu sene başında açıkladığı yıl sonu için 5000 mağaza hedefini 3 ay önceden yakalamış durumda. Son üç çeyrekte onlar da açılış sayısını azaltabilir veya bu şekilde devam edip hedefin de oldukça üzerine çıkabilir.

 

Bu tabloda Migros’un olmaması çok ender görülen bir durum. Migros esasında geçtiğimiz ay birçok açılış gerçekleştirdi. Ancak CarrefourSA’ya Ege Bölgesi’nde Rekabet Kurulu’ndan onay alma süreci içinde devredilen mağazalar toplam artıştan düştüğü için Migros’un toplam artış rakamı tablomuza 1 olarak yansıdı.

Migros, devredilen mağazaları toplam rakamından düşürüp açıkladığı için listemize bu gelişme yansıtıldı ancak CarrefourSA henüz devraldığı mağazaları kendi açıkladığı rakamlara yansıtmamış durumda. O yüzden genel tabloda CarrefourSA’nın içindeki formatlarda bir artış görülmemektedir. CarrefourSA bilindiği gibi açılışlar yaparken aynı zamanda birçok mağazasını da aynı anda kapatabiliyor. Ayrıca satın alınan mağazaları hangi formata uyarlayacağını da önceden bilmemiz mümkün değil (Süper, Gurme veya Mini olabilir). Dolayısıyla satın alınan mağazaların tablomuza yansıması için firmanın resmi bilgilendirmelerini beklemek durumundayız. Migros ve CarrefourSA rakamlarıyla ilgili yukarıdaki bu notları özel olarak okuyucularımıza belirtiriz.


Son bir yıl içinde en çok mağaza açan 10 marka listesinde discount zincirler ve Migros’un yanı sıra Şaypa’nın mağazalarını satın alan Onur Market, Karadeniz İsmar’ın mağazalarını satın alan Aypam ve hem Metropol’ün hem Marka AVM’nin Karadeniz mağazalarını satın alan Yunus Marketler Zinciri yer alıyor.

Listede satın alma gerçekleştirmeyen tek süpermarket zinciri ise Bim’in bu formattaki markası olan File.

Ortakalan Özel Haber

06 Ekim 2017 Cuma
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"ORTAKALAN" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler