Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
ORTAKALAN

Bahariye Caddesi, Canan Sokak, No:33/5
İstanbul (Anadolu)/Kadıköy

Telefon: 216 418 00 99
Fax: 216 330 64 06

www.ortakalan.com.tr

bilgi@ortakalan.com.tr

Zincir marketlerin Aralık açılışları

Haber Arşivime Ekle

Türkiye çapındaki 10 şube ve üzeri marketleri içeren araştırmamızda 2017 yılı Aralık ayında 199 mağazalık artış yaşandı

Araştırmamızda 10 ve daha üzeri şube sayısına sahip zincir marketlerin geride bıraktığımız aydaki büyüme performanslarını değerlendiriyoruz.

Aşağıdaki tablodan 146 zincirin “Aralık 2017” dönemindeki performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz. “Market” kelimesini “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

Buradaki verilerin, Türkiye çapındaki 5 şube üstü 211 zinciri içeren ve bu markaların şube büyümesinin yanı sıra diğer fiziki büyüklük kriterlerini de ele alan, bütün markaları formatlarına göre ve bölgelerine göre ayrıştıran, ayrıntılı bir raporlama sistemini çeşitli grafiklerle ortaya koyan ve il bazında da market zincirlerinin listelerini ve bilgilerini gösteren versiyonunu, Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunduğumuzu hatırlatırız.

Ayrıca buradaki verilerin çeşitli kriterlerde ele alındığı ve sektördeki formatların en son durumunun grafiklerle kıyaslandığı Yönetici Özeti bölümümüzü de yine Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunmaktayız.

Ortakalan Kurumsal Üyeleri’nin bütün bu bilgilere ulaşmanın yanı sıra ayrıca kendi firma duyurularını oluşturabilme, Ortakalan üzerinden her ay Kurumsal Elektronik Bülten hazırlama ve mailing yapabilme, her ay Kurumsal Elektronik Dergi hazırlayabilme ve mailing yapabilme, firma ve kişileri tek tıklamayla takip edebilme ve takip ettikleriyle ilgili kurumsal hesap üzerinden özel takip içeriği oluşturabilme, düzenli ve sürekli güncellenen Ortakalan Elektronik Katalogları üzerindeki güncel yönetici ve firma bilgilerini görüntüleyebilme, sosyal medya hesaplarını Ortakalan’a entegre ederek tek merkezden yönetebilme, farklı dışa aktarım seçenekleriyle Ortakalan üzerindeki istedikleri herhangi bir içeriği anlık olarak kendi web sitelerine taşıyabilme gibi bir dizi, herhangi başka bir iletişim kanalında benzeri olmayan hakka sahip olduğunu, henüz kurumsal üye olmamış sektör temsilcilerine hatırlatırız.

Önemli Notlar: Migros’un CarrefourSA’dan satın aldığı Kayseri mağazalarının Rekabet Kurumu onayı 2018 Ocak ayı içinde verildiği ve ilgili değişim tarafların rakamlarına da resmi olarak henüz yansıtılmadığı için önümüzdeki dönemin araştırmasında bu değişiklik yapılacaktır.


Değerlendirmeler
1 Aralık 2017 – 31 Aralık 2017 arasındaki dönemde 10 ve üzeri mağaza sayısına sahip olan 146 market zincirinin, sahip oldukları toplam şube sayılarına göre sıralanışları yukarıdaki gibidir.

Aralık 2017 döneminde listedeki 146 firmanın toplam mağaza sayısı 28030’a ulaştı. 

Bir aylık süre içinde zincir marketlerin büyüme rakamına baktığımızda ise 199 mağazalık bir artış olduğunu görüyoruz. 

Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bugüne geldiğimizde yani 31 Aralık 2017 ile 31 Aralık 2016 arasında geçen 1 yıllık zaman dilimini incelediğimizde ise yeni mağaza sayısının 2773 olduğunu görmekteyiz.

Zincir marketlerin son bir aylık performans tablosunu incelediğimizde discount zincirlerin büyümede önemli bir pay sahibi olduğu anlaşılıyor.

Son üç yıldır özellikle Kasım ve Aralık aylarında süpermarketler cephesinde çok sıkıntılı bir dönem geçirildiğini ve yıl sonu dönemlerinde çok sayıda firmayı araştırmalarımızdan çıkarmak durumunda kaldığımızı takipçilerimiz biliyor. Bu senenin son iki ayı ise süpermarket açılışları anlamında çok parlak olmasa da en azından bu yönde bir gelişme yaşanmaması olumluydu.

Discount rakamlarında BİM’in 2017 Aralık ayında yılın ikinci yarısında olduğu gibi yine günde 1 açılış ortalamasında seyrettiğini A101 ve ŞOK’un ise hızlanma eğilimine girdiğini görüyoruz. Hedeflerle ilgili toplantılarda A101, 2018 için 600 – 700 aralığında yeni mağaza Şok ise son iki senede olduğu gibi 2018 için yine 1000 mağaza açıklamıştı.

BİM ise 2018 hedefleriyle ilgili henüz açıklama yapmadı ama bilindiği gibi sene başı toplantılarında genelde 450 mağaza hedef açıklıyor, bunu duruma göre 550’ye kadar revize edebiliyor. Çok farklı bir durum yaşanmazsa discount zincirlerin önceden açıkladığı hedefleri de yıl sonunda yakaladığını görüyoruz.


Geçtiğimiz ay birden fazla açılış gerçekleştiren firma sayısı araştırmalarımızdaki genel ortalamaya bakıldığında 12 market zinciri ile iyi bir noktada oldu. Üst sıralarda genelde olduğu gibi discountlar ve Migros yer alıyor. File, ortalama iki olan aylık açılış sayısını Aralık’ta bir artırdı. Afyon merkezli Söz Toplu Tüketim’in hareketli bir ayı geride bıraktığını görüyoruz. KİM, Gri Ucuz ve Altun olmak üzere İstanbul’un üç yerli perakende markası bu listede yer alıyor. Teknoloji tarafında sürekli yatırımlar gerçekleştiren Özhan’ın yılın sonunda mağaza bazında da yeni yatırımlar yaptığını gördük.

Son bir yıl içinde en çok mağaza açan 10 marka listesinde discount zincirler ve Migros’un yanı sıra Şaypa’nın mağazalarını satın alan Onur Market, Karadeniz İsmar’ın mağazalarını satın alan Aypam ve Bim’in supermarket formatındaki markası File yer alıyor. Listede 8’inci sıraya yükselen Yunus Marketler Zinciri yıla önce Metropol’ün Karadeniz mağazalarını alarak girdi, sonrasında Marka AVM’nin Karadeniz mağazalarını satın aldı, yıl sonunu ise Marka AVM’nin Sivas’ta kalan mağazalarını alarak bitirdi.

Ortakalan Özel Haber

09 Ocak 2018 Salı
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"ORTAKALAN" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler