Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
ORTAKALAN

Bahariye Caddesi, Canan Sokak, No:33/5
İstanbul (Anadolu)/Kadıköy

Telefon: 216 418 00 99
Fax: 216 330 64 06

www.ortakalan.com.tr

bilgi@ortakalan.com.tr

Zincir marketlerin Ağustos açılışları

Haber Arşivime Ekle

Türkiye çapındaki 10 şube ve üzeri marketleri içeren araştırmamızda 2018 yılı Ağustos ayında 253 mağazalık artış yaşandı

Araştırmamızda 10 ve daha üzeri şube sayısına sahip zincir marketlerin geride bıraktığımız aydaki büyüme performanslarını değerlendiriyoruz.

Aşağıdaki tablodan 149 zincirin “Ağustos 2018” dönemindeki performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz. “Market” kelimesini “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

Buradaki verilerin, Türkiye çapındaki 5 şube üstü 217 zinciri içeren ve bu markaların şube büyümesinin yanı sıra diğer fiziki büyüklük kriterlerini de ele alan, bütün markaları formatlarına göre ve bölgelerine göre ayrıştıran, ayrıntılı bir raporlama sistemini çeşitli grafiklerle ortaya koyan ve il bazında da market zincirlerinin listelerini ve bilgilerini gösteren versiyonunu, Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunduğumuzu hatırlatırız.

Ayrıca buradaki verilerin çeşitli kriterlerde ele alındığı ve sektördeki formatların en son durumunun grafiklerle kıyaslandığı Yönetici Özeti bölümümüzü de yine Ortakalan Kurumsal Üyeleri’ne sunmaktayız.

Ortakalan Kurumsal Üyeleri’nin bütün bu bilgilere ulaşmanın yanı sıra ayrıca kendi firma duyurularını oluşturabilme, Ortakalan üzerinden her ay Kurumsal Elektronik Bülten hazırlama ve mailing yapabilme, her ay Kurumsal Elektronik Dergi hazırlayabilme ve mailing yapabilme, firma ve kişileri tek tıklamayla takip edebilme ve takip ettikleriyle ilgili kurumsal hesap üzerinden özel takip içeriği oluşturabilme, düzenli ve sürekli güncellenen Ortakalan Elektronik Katalogları üzerindeki güncel yönetici ve firma bilgilerini görüntüleyebilme, sosyal medya hesaplarını Ortakalan’a entegre ederek tek merkezden yönetebilme, farklı dışa aktarım seçenekleriyle Ortakalan üzerindeki istedikleri herhangi bir içeriği anlık olarak kendi web sitelerine taşıyabilme gibi bir dizi, herhangi başka bir iletişim kanalında benzeri olmayan hakka sahip olduğunu, henüz kurumsal üye olmamış sektör temsilcilerine hatırlatırız.

Önemli notlar:
- Şubelerinin bir bölümünü kapatan bir bölümünü ise Sayar AVM’ye satan Anbera araştırma veri seti içinden çıkarıldı.

- Bilgi akışı sağladığımız Gourmet Garage, araştırma veri setimiz içine eklendi.


Değerlendirmeler
1 Ağustos 2018 – 31 Ağustos 2018 arasındaki dönemde 10 ve üzeri mağaza sayısına sahip olan 149 market zincirinin, sahip oldukları toplam şube sayılarına göre sıralanışları yukarıdaki gibidir.

Ağustos 2018 döneminde listedeki 149 firmanın toplam mağaza sayısı 30332’ye ulaştı. 

Bir aylık süre içinde zincir marketlerin büyüme rakamına baktığımızda ise 253 mağazalık bir artış olduğunu görüyoruz. 

Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bugüne geldiğimizde yani 31 Ağustos 2018 ile 31 Ağustos 2017 arasında geçen 1 yıllık zaman dilimini incelediğimizde ise yeni mağaza sayısının 3217 olduğunu görmekteyiz.

Zincir marketlerin son bir aylık performans tablosunu incelediğimizde discount zincirlerin büyümede önemli bir pay sahibi olduğu anlaşılıyor.

2018 Ağustos ayında, tabloda yer alan şube büyümesinin yaklaşık yüzde 90’ını ilk dört sırada yer alan discount zincirler gerçekleştirmiş durumda. Discount zincirlerin kendi arasındaki açılış oranları bu ay da beklendiği şekilde. Yani Şok en fazla mağazayı açmış durumda, ikinci sırada A101 geliyor. BİM ise bu sene genelde olduğu gibi aylık 40 ila 50 arasında açmayı sürdürüyor.

BİM’in sene sonu için açıkladığı 550 – 600 aralığında yeni mağaza ve toplam 6700 – 6800 aralığında yıl sonu hedefi aynen gerçekleşecek gibi.

A101’in ise sene başında açıkladığı 7800’ü bu ay itibariyle erken tutturduğunu görüyoruz ve yeni hedef olarak muhtemelen 8000’i geçerek yılı bitirmiş olacaktır. Zaman zaman yaptıkları gibi yine çılgın bir açılış temposuna girerlerse yıl sonu için 8500 mağazayı zorlamaları da muhtemel ancak geçtiğimiz sene hedefi geçtikten sonra A101’in yıl sonunda açılış sayısını belli bir ölçüde düşürüp bazı verimlilik çalışmaları yaptığını görmüştük. Bu yıl da hedefe erken ulaştıkları için yine yıl sonunda daha az mağaza açmayı tercih edebilirler.

Şok ise yıl sonu 6000 hedefini zaten çoktan geride bıraktı ve muhtemelen yıl sonu 6500 olarak revize ettikleri yeni bir hedefe doğru ilerliyor. 5000 mağaza ile başlanılan yılın sonunda bu rakama ulaşılırsa yıllık yüzde 30 oranında mağaza artışı discount ölçeği için bile rekor seviye olabilir. 

Bu tabloda yer alan toplam rakamın yukarıdaki genel tablodaki toplam açılıştan fazla olmasının nedeni; genel tablonun kapatılan mağazaları da yansıtarak toplam büyümeyi vermesidir.

Bu tabloyu ele aldığımızda ise ilk sıraların, genelde olduğu gibi ulusal discountlar, Migros ve Hakmar Ekspres’ten oluştuğunu görmekteyiz. Geride kalan ayda ayrıca Uşak’ta diğer bir yerel perakendeci Anbera’nın 5 mağazasını satın alan Sayar’ın de önemli bir büyüme hamlesi yaptığını görmekteyiz.

File’nin geçtiğimiz aya göre daha aktif olduğu ve Yunus ile Çağrı gibi büyük metrekarelerde yatırıp yapan perakendecilerin ikişer mağaza açtığı bir Ağustos ayı geçirdik. Manisa‘da son bir yılda dikkat çekici bir yatırım gerçekleştiren Yolcu Kardeşler de büyümesini sürdürüyor.


Son bir yıl içinde en çok mağaza açanlar toblosunda Migros, File ve 6 discount zincir klasik şekilde yerini koruyor.

Geçtiğimiz yıl satınalmalar gerçekleştiren Yunus’un ilk satınalmasının rakamları çıkarıldı ancak ikinci satın almasıyla halen bu tabloda yer almakta. Yunus ayrıca o satın almanın ardından geçtiğimiz ay iki mağaza daha açtı.

Tabloda 10 markayı ele alıyoruz ancak Seyhan Ekspres ve Peynirci Baba’nın yıllık açılış rakamı aynı olduğu için daha önce de bu tip durumlarda yaptığımız gibi iki markayı da tabloya aldık.


Ortakalan Özel Haber


07 Eylül 2018 Cuma
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"ORTAKALAN" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler