Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Zeytinlik düzenlemesi kabul edilmedi

Haber Arşivime Ekle

Zeytinliklere sanayi ve maden tesisi yapılabilmesinin önünü açan madde tasarıdan çıkarıldı

Kamuoyunda 'Üretim Reformu' olarak bilinen ve zeytinlik alanlarla ilgili düzenlemeleri nedeniyle tartışmalara neden olan tasarının 7 Haziran'da gerçekleştirilmesi planlanan Meclis Genel Kurul görüşmeleri önce 13 Haziran Salı gününe ertelendi, ardından tasarının zeytinliklerle ilgili 2. maddesi TBMM Sanayi Komisyonu'nda geri çekildi.

Maddenin geri çekilmesinde zeytin ve zeytinyağı sektörü temsilcilerinin son dönemde Tarım Bakanı Faruk Çelik ile sık sık bir araya gelerek maddenin getireceği olumsuzlukları anlatması ve Çelik'in de Sanayi Bakanı Faruk Özlü'yü bu konuda ikna etmesinin etkili olduğu belirtildi.

Zeytin Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet bir açıklama yaparak, maddenin geri çekilmesinden bütün sektörün çok mutlu olduğunu ancak bu maddenin 7'inci defa gündeme geldiğini ve maden sektörü tarafından her sene getirilmeye devam edeceğinin altını çizerek tehlikenin tamamen geçmesi için maddenin TBMM Sanayi Komisyonu'nda değil TBMM Tarım Komisyonu'nda görüşülerek artık gündeme gelmeyecek şekilde düşürülmesi gerektiğini söyledi.


15 Haziran 2017 Perşembe
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler