Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Yerel Zincirler'de ilk yarı değerlendirmesi

Haber Arşivime Ekle

Türkiye çapında en az 5 şube ve üzerine sahip 179 Yerel Zincir’in, 2016 yılı ilk yarısı boyunca gösterdiği toplam büyümeyi PERDER Başkanları’nın görüşlerini de içeren bir dosyada mercek altına aldık

Bu dosyamızda okuyucularımız için Yerel Zincirler’in 2016 yılının ilk yarısına dair fotoğrafını çekmeyi amaçlıyoruz. Aşağıda Türkiye çapında en az 5 şube ve üzerine sahip 179 Yerel Zincir’in, 2016 yılının ilk 6 ayında  mağaza, kasa, metrekare ve personel açısından gösterdikleri artışın yanı sıra konuyla ilgili meslek örgütlerinin başkanlarının görüşlerini bulabilirsiniz.

Bu araştırmamızda 5 şube ve üzerini ele almamızın nedeni Türkiye perakendesinde satınalma gücü açısından 5 şube ve üzerinin sektörde zincir statüsünde kabul edilmesidir.  Burada genel hatlarıyla paylaşacağımız bilgilerle ilgili ayrıntıları, Ortakalan kurumsal üyesi olup aylık olarak güncel şekilde takip edebilirsiniz.

Ortakalan Araştırmaları'nda discount başlığı altında değerlendirilen Hakmar Ekspres ve Seyhan Ekspres'in büyüme rakamları, yerel süpermarket zincirlerinin verilerini esas alan aşağıdaki sonuçlara dahil edilmemiştir.

2016 yılının başında sektörde faaliyetlerine devam edip, araştırma veri setimiz içinde olan ama yılın içinde sektörden çekilme veya 5 şubenin altına düşme gibi nedenlerden dolayı araştırmamızdan çıkardığımız yerel zincirler oldu. Dosyamız hali hazırda sektörde faaliyetlerini sürdüren yerel zincirlerin, yılın başındaki toplam rakamları ile 30 Haziran 2016 tarihindeki toplam rakamlarının kıyaslamasıdır. Sektörden ayrılan yerel zincirlerin rakamlarından oluşan eksi bakiyeler bu listeye yansıtılmamıştır. Şube sayısını 5 ve üzerine çıkararak araştırmamızın veri setine eklenen market zincirlerinin rakamları ise artı değer olarak yansıtılmıştır.

Bu dosya ile ilgili önemli bir notumuz ise dosya için PERDER Başkanları’ndan görüş aldığımız dönemde yaşanan ve hepimizi sarsan darbe girişimi olmuştur. Ortakalan adına bu hain saldırıyı kınadığımızı belirtmek isteriz. Tabi ki bu olayın hiç yaşanmamış olmasını ve dosyamızda daha sektör ağırlıklı değerlendirmeleri yansıtmayı dilerdik ancak şu an için bu gündemin altında görüş almak durumunda kaldık ve başkanların değerlendirmelerine de saygımız gereği her birinin sektörle ilgili düşüncelerinin yanı sıra bu konudaki dile getirdikleri düşünceleri de okuyucularımıza yansıttık.

Mağaza sayısı
1 Ocak 2016 itibariyle yerel zincirlerin toplam mağaza sayısı 3542 iken  30 Haziran 2016 itibariyle 3662’ye ulaştı. Yeni mağaza sayısı olan 120, ilk altı ay içinde yerel zincirlerin mağaza sayısında yüzde 3,27 oranında bir artış olduğunu göstermektedir.

Kasa sayısı
1 Ocak 2016 itibariyle yerel zincirlerin kasa sayısı toplamda 12332  iken 30 Haziran 2016 itibariyle 12696 rakamına ulaştı. Yeni kasa sayısı olan 364, ilk altı ay içinde yerel zincirlerin kasa sayısında yüzde 2,86 oranında bir artış olduğunu göstermektedir.

Satış alanı
1 Ocak 2016 itibariyle yerel zincirlerin satış alanı toplamda 2455180 metrekare iken 30 Haziran 2016 itibariyle itibariyle 2516107 metrekareye ulaştı. Toplam metrekare artışı olan 60927, bir yıl içinde yerel zincirlerin toplam satış alanında yüzde 2,42 oranında bir artış olduğunu göstermektedir.

Personel sayısı
1 Ocak 2016 itibariyle bu zincirlerin personel sayısı toplamda 77224  iken 30 Haziran 2016 itibariyle 79547  kişiye ulaşmıştır. Yeni personel sayısı olan 2323, bir yıl içinde yerel zincirlerin personel sayısında yüzde 2,92 oranında bir artış olduğunu göstermektedir.

TPF Başkanı Mustafa Altunbilek
Bugün 16 bölge derneğimiz, 329 üyemiz var. 3 bin 582 yerel market, 70 bin çalışan ile tüm Türkiye’deyiz. Geride bıraktığımız 10 yılda, 10 milyar dolar ciroya, 2.2 milyon metrekare satış alanına ulaştık. Her sene, toplam hızlı tüketim pazarının büyüme hızından daha hızlı büyüyoruz. Bu sene de onca sıkıntıya rağmen yine sektörün ortalamasının üzerinde büyüyeceğimize ve satış anlamında da tüm ulusal rakiplerimizin önünde olacağımıza şüphem yok.

Öte yandan tabi ki yılın ilk yarısının iyi geçtiğini söylemek mümkün değil. Yılın ilk yarısında sektörün genel durumunu değerlendirdiğimizde Diyarbakır ve Van bölge başkanlarımızın aktardığına göre satışlarında ciddi oranda düşüş yaşanıyor. Terörün yoğun olarak başladığı günden bugüne cirolarının yüzde 50 kayba uğradığını belirttiler. Aynı şekilde Anadolu'da ve büyük metropol şehirlerimizde de yüzde 10-15 gibi bir düşüş yaşandı. Bütün bu gelişmeler bizi karamsarlığa sürüklememeli çünkü işimize sahip çıkmak ve daha çok çalışmak dışında bir seçeneğimiz yok. Umut ediyorum ki ülkemiz bu sıkıntılı dönemi aşacak ve hep birlikte daha iyi günler göreceğiz.

TPF olarak aralıksız sürdürdüğümüz eğitim programları, başarı ile sürdürdüğümüz PERDER Genel Kurulları ve yeni bölge başkanlarımızın seçimi ile başladığımız ilk dönemde yerel perakendenin gücü, gıda perakendesi içinde aldığımız ağırlıklı payı ve izlediğimiz istihdam politikaları ile yatırımımızı katlayarak sürdürdük. Federasyon olarak geçen dönemin en büyük kazanımlarından biri gıda fiyatlarıyla ilgili olarak bizleri tüketici nezdinde töhmet altında bırakan söylemlere açıklık getirmemiz oldu. Öte yandan Bakanlarımızın katılımı ile gerçekleştirdiğimiz YZB 2016’da perakende sektörü için hayli önem arz eden KDV konusu başta olmak üzere sektörümüzdeki sorunları tek tek paylaştık.

Tüm bu sürece katkıda bulunan, destek veren, fikrini beyan eden, her toplantıya katılmasa da etkinlik ve buluşmalarımızda bizi manen destekleyen ya da yol gösteren paydaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. TPF olarak her yıl çift haneli büyüyerek Türkiye ekonomisine katkılarımızı artırıyoruz. Yerel zincir marketleri toplamına baktığımızda 10 milyar doları aşkın ciroyu ifade ediyoruz. Bu doğrultuda toplam market grupları içinde yerel perakendenin satış payı ise ölçümlerimize göre bugün itibariyle yüzde 37.7 olmuştur. Federasyon olarak geçen dönem yaptığımız tüm çalışmalarda yerel perakendeciliği geliştirmeye, güçlendirmeye ve rekabet gücümüzü daha da artırmaya çalıştık.

Yılın ikinci yarısında da bu çalışmalarımızı artıracağız. Tüm paydaşlarımızla oluşturduğumuz bu önemli gücü, birlikteliği artık Türkiye’ye yayma zamanı geldi. Sahip olduğumuz gücü, indirim mağazalarına karşı üstünlüklerimizi kamuoyuna anlatabilmek, müşterilerimizle, tedarikçilerimizle, çalışanlarımızla daha sıkı ilişkiler kurabilmek için Federasyon olarak önümüzdeki günlerde yeni bir çalışma başlatacağız. Ticaret odalarından belediyelere, tedarikçilerimizden müşterilerimize ve tüm yerel dinamiklere kadar Türkiye geneline yayacağımız yeni bir çalışma sayesinde tüm dinamikleri harekete geçirmeyi hedefliyoruz.

Özel gündemle ilgili de birkaç düşüncemi belirtmek isterim. Her şeyden öne bu yaşanan hain girişimi şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak devletimizin, milletimizin, demokrasimizin yanındayız. Demokrasiye yapılan her türlü müdahaleyi kabul edilemez olarak değerlendiriyoruz. Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete karşı yapılan bu girişimin karşısındayız. Yaptığımız tespitlerde herhangi bir üyemizin mağazasına yapılmış bir zarar, sektörümüzün hizmetlerini kesintiye uğratabilecek bir hadise yaşanmış değil. Zaten bütün üyelerimiz olayın yaşandığının gecenin ertesi gününün sabahı erkenden mağazalarını açtı, vatandaşlarımıza aynı kararlılıkla hizmetlerini sürdürmeye devam ettiler. Bizler her zamankinden de daha motive daha azimli şekilde işlerimizin başındayız, ülkemize sahip çıkıyoruz, Türkiye'nin değerlerine olduğu kadar ekonomisine de zarar vermeye yönelik bu saldırıya karşı işimizi en iyi şekilde yaparak cevap veriyoruz. Hayatımızın akışını bu olayın etkisi altına kalarak geçirmek çok yanlış olur. Tam tersine işlerimizle ilgili normal gündemimizi takip etmeli, daha da istekli şekilde ülkemize ve sektörümüze faydalı olmak adına gerekli adımları atmalıyız.

Çukurova PERDER Başkanı Cahit Kaplaner
Tabi bu noktada önce gündemdeki hepimizi derinden etkileyen hadiselerle ilgili de birkaç söz söylememiz gerekli. Öncelikle bu darbe girişimini yapan hainleri tüm dernek üyelerimiz adına şiddetle kınıyorum. Böyle alçakça, milletin iradesine yapılmış bir saldırı görülmemiştir. İnşallah devletimiz ve milletimiz bu badireyi de atlatacak ve hep beraber, birlik olarak ülkemizi layık olduğu yere getirmek adına gerekenleri yapacağız.

Yeni dönemde de tekrar beni başkanlığa layık gören arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çukurova PERDER olarak bölgede kültür birliği oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün 20 üye işletme ve buna bağlı 108 şubede 3 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyoruz. Geride bıraktığımız dönemde dernek çatısı altında perakende sektörünü geliştirmek, bölgemizde ticari değeri artırmak için TPF'den de aldığımız güçle önemli yollar kat ettik. Bizlere destek veren tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yeni dönemde de yerel ekonomiye güç katarken bölgemizde sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda müşterilerimizin kusursuz hizmet alabilmesi için var gücümüzle çalışacağız. Bölgemizdeki perakendecileri kucaklamayı, onların menfaatlerini ve yatırımlarını artırmayı, daha güçlü bir rekabet ortamı yaşanması için projelerimizi hayata geçirmeyi sürdüreceğiz.

Genel anlamda yılın ilk yarısını sektördeki durum adına değerlendirdiğimizde maalesef çok durgun bir 6 ayı geride bıraktık. Daha önceki röportajlarımızda belirtmiş olduğumuz Suriye’de yaşanan iç savaş ve buna bağlı göç dalgasıyla birlikte bölge kentlerinde oluşan sorunlar devam etmekte. Açıkçası bu hain girişim yaşanmadan önce Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından yapılan açıklamalar bizi umutlandırmıştı. Rusya, İsrail ve kısmi olarak Suriye ile ilişkilerin normale döndürülmesi yönünde adımlar atılmaya başlanıyordu. Bu gelişmelerin vereceği moral ile birlikte Kurban Bayramı ve okul açılışının da arka arkaya olmasının yaratacağı hareketlenmeyle sektör adına daha iyi bir dönem geçirebileceğimizi düşünüyorduk. Ancak şu an belirsizlik hakim oldu. İkinci yarıyı nasıl geçiririz kestirmek mümkün değil.

Ege PERDER Başkanı Vahdet Sarıkaya
Bu görüşleri aldığınız dönem itibariyle sektörün geleceğiyle ilgili bir değerlendirme yapmanın imkanı yok. Bunları konuştuğumuzdan daha 5 gün önce darbe girişimi olmuş, dün akşam da Olağanüstü Hal ilan edilmiş durumda. Dolayısıyla sektör nereye gidecek, ekonomi ne yönde gidecek inanın öngöremiyorum. Bu konuyla ilgili şu an altını özellikle çizerek söyleyebileceğim şey, bu hain girişimi gerçekleştiren, kendi halkına kurşun sıkan bu hainlerin en ağır cezaları görmesini talep ediyorum. Seçilmiş Hükümet’e, Meclis’e, demokrasiye yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu esasında Hükümet’e yapılmış değil hepimizin, bütün partilere oy verenlerin özgür iradesine yapılmış bir saldırıdır. Bu zor günleri de hep beraber, birlik olarak aşmak gerekli.

Sektörle ilgili yine de birkaç şey söylemek gerekirse üyelerimizin sektördeki sağlıklı gelişimi, büyümeleri ve tüketicilerin en iyi hizmeti alabilmeleri için bugüne kadar el birliği ile önemli çalışmaları hayata geçirdik. Tüm üyelerimizle oluşturduğumuz bağı bizleri her geçen gün güçlendiriyor. İnsana, müşteri memnuniyetine, mutluluğa bağlı bir iş yapıyoruz. Sektördeki donanımlı ve kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak, Ege bölgesindeki her noktada aynı standartta hizmet vermek için önümüzdeki dönemde eğitim çalışmalarımız devam edecek.

Yerel zincirlerin bölgemizdeki varlığını büyütmek, üye sayımızı artırmaya yönelik çalışmalarımızı, hem müşteri, hem de çalışan kanadında sürdüreceğiz. Çağımızın gerektirdiği üzere esnek ve atik davranarak, perakendecilik kurallarını en iyi şekilde uygulayıp; yeni formatlar deneyeceğiz. Sahip olduğumuz yetenekleri daha iyi lojistik, stok yönetimi, tedarikçi ilişkileri ve teknoloji desteği ile perçinleyeceğiz. Türkiye Perakendeciler Federasyonu'ndan aldığımız destekle, sahip olduğumuz değerleri daha da kuvvetlendireceğiz.

Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç
Öncelikle bu hain saldırıyı üyelerimiz adına kınadığımızı bildirmek ve bunun atlatılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunmak isterim.

Bu yıla asgari ücret artışı ve yazar kasa değişimi gibi iki önemli maliyet yaratan, bizleri zorlayan konuyla girdik. Ayrıca gıda fiyatlarında yaşanan artış, kırmızı et sektöründeki üretim problemi gibi konular da geldi. Bunların hepsi sektörü etkilerken bir yandan da terör saldırıları yaşandı. Velhasıl her açıdan zor bir 6 ayı geride bıraktık.

Şu anda ikinci 6 ay için diyebileceğimiz umarım bu yaşadıklarımız hepimiz için ders niteliği taşır, birlik beraberlik olmanın önemini daha da iyi anlarız, hep birlikte hem PERDER camiası olarak hem ekonominin bütün aktörleri olarak ülkemizi daha iyi günlere taşımak yönünde çalışırız. Şu anda söylenebilecekler bunlar.İpek Yolu PERDER Başkanı Mehmet Kalkan
Öncelikle 15 Temmuz akşamı yaşanan saldırıyı üyelerimiz adına kınayarak ve milletimizin iradesine, demokrasiye yapılan bu hain girişimin atlatılmış olmasından dolayı milletimizi, polisimize, hükümet ve meclise teşekkürlerimi sunarak başlamak isterim.

Tabi ki bir sektör değerlendirmesi yapmak bugünlerde kolay değil ancak ilk altı aya baktığımızda ekonomik durgunluk ve terör olayları nedeniyle halkın alım isteğinde yaşanan düşüş, bununla beraber discountların kuralsızca mağaza açmalarıyla bizleri de tehdit eder hale gelmesi gibi sorunlar var. Bu zorluklara rağmen bölgemizde halen yatırımlar sürmekte, discountlar ile mağaza açma yarışı veya fiyat rekabeti yerine hizmet kalitemizi artırarak, süpermarketçiliği daha iyi yaparak rekabet etmekteyiz. Derneğimizin üye sayısını artırma yönünde temaslarımız devam ediyor, bununla birlikte gerek eğitim gerek yasal düzenlemeler çerçevesinde Federasyonumuz’un çalışmaları sürmekte. İkinci yarıyla ilgili bir beklenti belirtmek şu an için zor ancak dönemsel olarak Kurban Bayramı ve Okul açılışının yakın tarihli gelecek olmasıyla bir haraketlilik yaşanabilir. Şu anda yaşanan dönem hızlı atlatılabilir ve darbe girişimi öncesi başlatılan komşu ülkelerle ilişkilerin normalleştirilmesi süreci de devam ettirilirse 2016’da ülke olarak daha iyi bir yıl geçireceğimizi ümit ediyoruz.

Karadeniz PERDER Başkanı Osman Kalafat
Tabi ki 5 gün önce yaşanan darbe girişimi ardından Olağanüstü Hal ilan edildiği bir ortamda, sektörle ilgili beklentileri söyleyebilmek mümkün değil. Yılın ilk yarısı hepimiz için kötü geçti. Şartlar giderek zorlaşıyor. Buna rağmen yerel perakendeciler artık daha akıllı hareket ediyor. Verimsiz mağazalar kapatılıyor, teknolojinin imkanları kullanılıyor, lojistik hepimiz için öncelikli konu. Sektörün içinde bulunduğu durum hepimizi daha verimli çalışmaya mecbur bıraktı. Yerel perakendeciler işlerin daha kolay olduğu dönemde bugünkü gibi çalışabiliyor olsaydı belki çok sayıda ulusal zinciri aramızdan çıkarmış olurduk. Ancak bugün öyle bir noktaya geldik ki her şeyi doğru yapsan bile, bizlerin kontrolünde olmayan gelişmelerle yine sıkıntıya düşebiliyorsun. Son yaşanılanlar da bunun bir örneği. Şu durumda hiçbirimizin yapabileceği bir şey yok. Sadece en verimli şekilde çalışmaya gayret edip gelişmeleri göreceğiz. Bu minvalde bu hain saldırıyı da Karadeniz PERDER’deki bütün arkadaşlarımız adına kınıyorum. Bunun bir dönüm noktası olmasını, özellikle partilerin anlamsız çekişmeleri bir kenara bırakıp aynı gemide yol aldığımızı görmesini dilerim. Bugün artık politika yapma günü değildir, hep beraber birlik olma günüdür.

Tabi bu durumda artık çok içimizden gelmese de derneğimiz adına da birkaç bir şey söylemek gerekli.   8 ilde faaliyet gösteren Karadeniz PERDER olarak, TPF'den aldığımız güç ile bugün 29 üyemizve 180 market zincirinde tüketicilerimize hizmet veriyoruz. Tüm dernek üyelerimiz ile büyük bir sinerji oluşturduk. Ailemize yeni katılan üyelerimize yer seçimi, insan kaynağı kullanımı, eğitim, formatlar konusunda tüm deneyimlerimizi aktarıyoruz. Müşteri tarafında ise taze ürün gruplarını, yerel markaları tüketicilerimiz buluşturup, fiyat konusunda rekabetçi adımlar atıyoruz. Bu sinerji sayesinde önemli yollar kat ettik. Bundan sonraki dönemde de maliyet ve verimlilik odaklı konulara odaklanacağız. Yerel zincirlerin bölgemizdeki varlığını büyütmek, üye sayımızı artırmaya yönelik çalışmalarımızı, hem müşteri, hem de çalışan kanadında sürdüreceğiz.

Konya PERDER Başkanı Ali Tabak
Öncelikle son gündemdeki gelişmelerle ilgili de birkaç şey söylemek isterim. Bu ülkemizin ve milletimizin birliğine yapılmış bir darbedir. Darbe girişimi milletimizin feraseti ve dik duruşu ile başarısız olmuştur. Ancak bu mücadelede verilen şehitlerimiz yüreklerimizi dağlamıştır. Ben şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Milletimizin iradesine sahip çıkmak için tüm halkımıza görev düşmektedir. Gün birlik olma günüdür.

Görevi bir süre önce devraldığım önceki dönem başkanımız Ali Kaya’ya yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum, biz de yeni dönemde inşallah devraldığımız bu bayrağı en üst noktaya getirmek için çalışmalarımızı yönetim kurulumuz ile birlikte kararlı şekilde sürdüreceğiz. Konya genelinde 139 şube ile hizmetlerini sürdüren Konya PERDER, TPF bünyesinde, 3 bine yakın çalışan sayısıyla önemli bir gücü temsil ediyor. İstihdam, yatırım ve Konya ekonomisine sağladığımız katma değeri tek yürek halinde önümüzdeki süreçte de sürdüreceğiz. Yeni dönemde tüketiciler için en iyi hizmeti sunmanın yanı sıra derneğe bağlı üye sayımızı yükseltmek için çalışacağız. Hayata geçireceğimiz projelerle yine ön planda ve yine örnek olmaya devam edeceğiz. Bu şehirden kazandığımızı, bu şehre yatıracağız. Üyelerimiz, üreticilerimiz, tedarikçilerimiz ile biz büyük bir aileyiz. Birlikte güçlüyüz. Bu gücümüzü güçlendirmek için her fırsatı değerlendirip, buluşmalar organize edip, projeleri hayata geçireceğiz. Bildiğiniz üzere insana dayalı bir iş yapıyoruz. Yaptığımız işi kusursuzlaştırmak, gençlere bu işi kalıcı olarak görmelerini sağlamak için de TPF önderliğinde eğitimlerimize devam edeceğiz.

Van PERDER Başkanı Faruk Tasan
Öncelikle milletin özgür iradesine ve demokrasiye yapılmış bu alçakça saldırıyı kınadığımızı belirtmek isterim. Tabi ki bu ortamda değerlendirme yapmak çok zor, yılın ikinci yarısıyla ilgili zaten az umutlarımız kırılmış durumda. İnşallah bugünleri atlatırız ve hep birlikte hem sektör hem ülke olarak hak etmediğimiz bu olayları bir daha yaşamayız.

Derneğimizin bu sene gerçekleştirdiği Genel Kurul’da tekrar başkan seçildim. Dört yıl önce 13 şirketi temsil ederek kurulan derneğimiz bugün 20 şirket ve 30 perakende noktasına ulaştı. Amacımız, bölgemizdeki tüm yerel perakendecileri tek bir çatı altında toplayıp, yenilikçi, inovasyon odaklı ve organize bir yapı içerisinde tüketicilerimize en iyi hizmeti sunmak. Hakkari, Bitlis ve Van illeri ve ilçelerinde teşkilatları oluşturup, gücümüze güç katmaya çalışıyoruz. Darbe girişimi olmadan önce özellikle bölgemizde devlet birimlerine ve STK’lara ziyaretlerde bulunup işbirliklerimizi artırmak yönünde çalışmalarımızı da başlatmıştık. Şu anda tabi ki mecburen beklemeye aldık ancak şartlar uygun olduğunda bu ziyaretlerimiz sürecek.


Ortakalan Özel Haber

25 Temmuz 2016 Pazartesi
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler