Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Ürün güvenliği için çok önemli düzenleme

Haber Arşivime Ekle

Yönetmeliğin adı “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği” olarak değişti, ürün güvenliği düzenlemeleri yapıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde güvenli olmadığı tespit edilen ürünler için orantılılık ilkesi gözetilerek; ürünün piyasaya arzının yasaklanması, piyasada bulunan ürünlerin toplatılması, gerektiğinde ürünün hizmet dışı bırakılması, ürünün üretici tarafından güvenli hale getirilemediği ya da güvenli hale getirilmesinin mümkün olmadığı durumlarda ise bertaraf edilmesi kararlarından uygun olanlar verilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Piyasa Gözetimi Ve Denetimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, dün (12 Eylül) Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğin adı değişti
Yapılan düzenleme ile yönetmeliğin yeni adı “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği” olarak değiştirilirken: yönetmelikte geçen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ibareleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; Bilim, sanayi ve teknoloji il müdürlükleri ibareleri de Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri olarak değiştirildi.

Güvensiz ürünler için alınacak kararlar
Yönetmeliğin başlığı, “Güvensizlik ve ürünün teknik düzenlemesinde yer alan diğer önlemler” olarak yeniden düzenlenen 10’unca maddesinde de değişiklik yapıldı.

Buna göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı merkez teşkilatı veya il müdürlüğü tarafından güvenli olmadığı tespit edilen ürünler için; Ürünün piyasaya arzının yasaklanması, Piyasada bulunan ürünlerin toplatılması, Gerektiğinde ürünün hizmet dışı bırakılması, Ürünün üretici tarafından güvenli hale getirilemediği ya da güvenli hale getirilmesinin mümkün olmadığı durumlarda bertaraf edilmesi, kararlarından uygun olanlar orantılılık ilkesi gözetilerek verilecek.

Güvenli olmasına rağmen teknik düzenlemesine aykırı olduğu tespit edilen ürünler için ise ürünün teknik düzenlemesinde yer alan önlemler uygulanacak.

Söz konusu önlem kararları alınmadan önce üretici ve/veya dağıtıcı durum hakkında görüşlerini almak üzere tebligatla bilgilendirilecek.

Yönetmeliğin 11’inci maddesi değişikliği uyarınca da, Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) sırasında düzenlenecek tutanaklar, elektronik ortamda düzenlenip, kayıt altına alınabilecek.

Ürün Güvenliği ve Denetimi Koordinasyon Komisyonu
Yönetmeliğin 20’nci maddesinin ikinci fıkrası da, “Genel Müdürlük, belirlenen performans ölçütlerini değerlendirerek denetim personelinin performansını tespit eder. Değerlendirme sonucunda başarısız bulunan personelin kimliğinin iptal edilmesini Komisyona önerir” şeklinde değiştirildi.

Yönetmeliğe göre, Ürün Güvenliği ve Denetimi Koordinasyon Komisyonu; Bakan Yardımcısı başkanlığında; Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü, Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürü, Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü ve Birinci Hukuk Müşavirinden oluşacak. Gerekli görülmesi halinde, Komisyona diğer hizmet birim amirleri davet edilebilecek.

13 Eylül 2018 Perşembe
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler