Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Tükenmek üzere olan yerli buğdayı Duru keşfetti

Haber Arşivime Ekle

4 nesildir dededen oğula ekip biçilen ve tükenmek üzere olan Ahmet Buğdayı korumaya alınıyor


En lezzetli ve kaliteli bulguru veren 2 bin yıllık geçmişe sahip Ahmet Buğdayı 4 nesildir dededen oğula ekilip biçildi. Karaman Taşkale’deki tahıl ambarında yüz yıllarca bir sonraki ekine kadar rutubetten, güneşten korunan ve Anadolu topraklarının altın değerinde görülen Ahmet Buğdayı’nı artık bulmak zorlaşınca Duru Bulgur, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMÜ) ile işbirliği yaparak yerli buğdayın genetik kalitesini korumak için proje başlattı. 

İhsan Duru: Tekrar üretime kazandırmak istiyoruz
Ahmet Buğdayı’nın tükenmesini önlemek için tohumunu yıllarca küplerinde özenle saklayan Ahmet Tartan’ın tohumlarını keşfeden 83 yıllık bulgur üreticisi Duru Bulgur’un Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru; ürettiği bulgurun kalitesini geleneksel yöntemlerle artırmak, doğallığını korumak, gelecek nesillere aktarmak ve yerli tohumları sanayiye kazandırmak için harekete geçti. “Uzun zamandır bu özel tohumu göremiyorduk, takip ettik araştırdık ve yeniden ortaya çıkardık” diyen İhsan Duru, Ahmet Buğdayı’nın tohumunu bulunca üniversite ile üzerinde çalışmaya başladıklarını belirtti. Buğdayı çiftçi için verimli hale getirmek istediklerini belirten İhsan Duru,buğdayın genetik kalitesini korumak üzere başlattıkları bu proje ile lezzetli bulgur veren bu buğdayı tekrar üretime kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Tohum Duru’ya emanet
Zamanla ekimi azalan ve tohumları kaybolmasın diye küplerinde muhafaza eden 85 yaşındaki Ahmet Tartan bu buğdayı dededen oğula 4 nesildir ekip biçiyor. Gelecek nesiller de bulgurun en lezzetlisini tadabilsin diye tohumları sakladığını söyleyen Tartan, ‘Gelecek nesillere aktarılmasına yardımcı olun’ diyerek tohumu İhsan Duru’ya emanet ettiği söyledi.

“Ahmet amcanın tohumları serada filiz verdi”
KMÜ Biyo mühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aydın önderliğinde, geçmişte bulgur üretiminde kullanılan yerli buğdayın tarımda yeniden kazanımı için sürdürülen çalışmalar kapsamında Ahmet Buğdayı için çalışmalar başlatıldı. “Bu projede hedefimiz hem ülkemizin yerli buğday kaynaklarına sahip çıkmak ve en iyi bulguru verecek durum buğdayını keşfetmek” diyen Prof. Dr. Nevzat Aydın, “Ahmet Amcanın özenle sakladığı tohumlar serada filiz verdi bile. 6 aydır serada Ahmet Buğdayı’nı üretiyoruz. Hiçbir müdahalede bulunmadan yeni tohumlar geliştireceğiz” dedi.

Ekim ayında toprakla buluşacak
Projeyi 6 aydır sürdürdüklerini belirten İhsan Duru, iklim şartları ayarlanan ısıtmalı-soğutmalı serada tohumların yetiştirildiğini söyledi. Tohumların ekim ayında toprakla buluşacağını belirten Duru, tarlada da aynı verim alınırsa çiftçiye dağıtılacağını ifade etti. Böylece gelecek nesiller de geleneksel yöntemlerle üretilmiş, fabrikada doğal taşlarda öğütülmüş bulgurun en lezzetlisini tatma imkanı bulacak.
13 Mart 2018 Salı
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"DURU BULGUR" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler