Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
TEKNODOR

TEPEÖREN MAH. İTOSB İSTANBUL TUZLA ORGANİZE SAN. BÖLGESİ 4. CADDE NO:7 KAT:B2 TUZLA
İstanbul (Anadolu)/Tuzla

Telefon: (216) 561 93 94
Fax: (216) 561 93 96

www.teknodor.com

info@teknodor.com

Teknodor Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keleş

Haber Arşivime Ekle

Teknodor Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keleş, 2018 yılında üretim hattı sayısını ve kapasitesini artırmayı planladıklarını söyledi

2017 yılı firmanız ve içinde bulunduğunuz sektör açısından nasıl geçti?
2017 yılında sektörün önemli fuarlarından biri olan ve Almanya Düsseldorf’ta yapılan EuroShop’a katıldık. Fuar dönüşü birçok yeni firmayla görüşmelere başladık. Tüm üreticilerin bu fuardan beklentileri yeni pazarlara açılmak, yeni ürünleri geliştirip pazara sunmak ve müşteri isteklerine en hızlı şekilde cevap verebilmek yönünde... Biz de 2017 yılını iyi şekilde değerlendirdik, yeni ürünler geliştirdik ve müşteri portföyümüzü daha da genişlettik. 2017 yılının diğer önemli gelişmelerinden biri 5 bin metrekare cam işleme fabrikasının faaliyete geçmesiydi. Ürünlerimizde en çok cam malzeme kullanıyoruz. Tedarik sürelerinde ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. Bu durum, cam işleme fabrikasına yatırım yapma sürecimizi hızlandırdı.

Teknodor’un üretim tesisleri, kapasitesi ve ürün portföyüyle ilgili bilgi verir misiniz? Özellikle perakende sektörü için ne gibi çözümler sunuyorsunuz?
Teknodor çerçeve ve cam kapı fabrikası Tuzla İTOSB bölgesinde 3 bin 500 + 3 bin 500 metrekare üretim alanıyla hizmet veriyor. 2017 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 15 bin çerçeve ve 30 bin kapı ürettik. 2018 yılında mevcut üretim hatlarına ilave yeni hem çerçeve hem cam kapı üretim hatları ekliyoruz ve üretim kapasitesini artırmayı planlıyoruz. Ürün gamımız soğutucu teşhir reyonlarında kullanılan tüm ürünleri içeriyor ve Avrupa’daki üreticilerin ürünleri ile aynı teknik karakteristiklere sahip. Detaylı bilgi verecek olursak, bu ürünler şöyle: Tek kapılı cam kapı ve çerçeve sistemleri, çift kapılı cam kapı ve çerçeve sistemleri, havuz tipi derin dondurucular için kayar kapı sistemleri ve combi derin dondurucular için kayar kapı sistemleri. Böylece, geniş ürün çeşidimiz ile perakende sektörünün tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor, enerji tasarruflu ürünleri kullanılmasında gerekli teknik desteği sağlıyoruz.

Yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu

Enerji tasarrufu, hem bütçe hem de geleceğimiz için çok önemli… Marketler, cam kapı sistemleri kullanarak ne ölçüde tasarruf edebilir? Bu alanda yeni gelişmeler var mı?
Enerji tasarrufunun önemi her geçen gün artıyor. Önceki yıllara bakarsak, Avrupa ülkeleri bu konuda ciddi adımlar atıyor, devlet destekleri alıyordu. Bugün Türkiye gündeminde de enerji tasarrufunun önemi artıyor ve gün geçtikçe çerçeve ve kapı kullanımında artış gözlemleniyor. Türkiye’de küçük büyük birçok market, enerji tasarrufu sağlayan ürünleri tercih etmeye ve mağazalarında uygulamalara başladı. Şöyle bir örnek verebiliyoruz: Önü açık sütlük reyonlarında cam kapı kullanıldığında yüzde 50 - 55 oranlarına yakın enerji tasarrufu sağlanıyor, derin dondurucu havuz ürünlerinde ise bu oran yüzde 40 - 45 civarında. Seçilen ürüne göre (çift cam kapı sistemleri gibi) bu oranları daha da yükseltebiliyorsunuz. Biz de müşterilerimizi bilgilendiriyoruz, bazı zincir market şubelerinin mevcut soğutucu reyonlarına kapı takıyoruz ve ne kadar enerji tasarrufu sağladığını beraber izliyoruz.

Uygulamalarınızı Türkiye ve dünyada nerelerde görmek mümkün?
Teknodor ürünlerini bugün Türkiye’nin her bir yanında görmemiz mümkün ve bu bizim için çok onur verici. Yurt içi piyasası ile çalışmak demek, müşteri taleplerine hızlı cevap ve iyi bir servis hizmeti vermek demek. Müşteri portföyüne baktığımızda, Türkiye’nin önde gelen soğutucu teşhir reyonları üreticileri ile çalışmak, marka olarak Türkiye’de belirli bir yerlere geldiğimizi ve ürün kalitemizin oturduğunu gösteriyor. Ayrıca sektördeki diğer üreticilerden gelen taleplerin artması da bizim Türkiye piyasasında rakiplerimizden bir adım önde olduğumuzu kanıtlıyor. Yurt dışından bahsedersek; Teknodor ürünlülerini Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Brezilya, Amerika gibi geniş bir coğrafyada görmeniz mümkün.

İhracat oranı yüzde 60’a çıkacak

İhracat çalışmalarınız ne durumda? 2017 yılında ihracat oranınız neydi? Hedefte yeni pazarlar var mı?
2017 ihracat oranı yüzde 40 olarak raporlarımıza girdi. Ağırlıklı Avrupa, Balkan ülkeleri olmak üzere bugün itibarıyla 25’ten fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu sene için ihracat oranını yüzde 60’lara çıkarmak için Orta Doğu, Afrika gibi yeni pazarlar belirledik, müşteri ziyaretleri ve görüşmelere başladık. Yapılan çalışmalarımız ilk sonuçlarını vermeye başladı ve birçok soğutucu reyon üreticileri ile temas halindeyiz. Bazı üreticiler ile iyi bir yol aldık, ürünleri belirledik ve ilk ürün numuneleri gönderdik. İlerleyen günlerde Afrika ve Orta Doğu’daki müşterilerimiz ile görüşmeler yapacağız ve daha önce yapılan ön çalışmalarımıza hız vereceğiz.

2018 yılına ilişkin beklenti ve hedeflerinizi paylaşır mısınız?
2018 yılın başındayız ve geçen senenin rakamları ile karşılaştırdığımızda bu yıla iyi bir başlangıç yaptığımızı görüyoruz. İlk iki ay verileri satış rakamlarının arttığını ve koyduğumuz hedeflere bizi yaklaştırdığını gösteriyor. Satış rakamlarını artmasının yanı sıra en önemli hedeflerimizden biri ürün kalitesini artırmak, müşteri talebi ve memnuniyetini ön planda tutmak… Dolayısıyla, Ar-Ge departmanımıza yaptığımız yatırımlarımızı gözden geçiriyor ve şirket içi tüm departmanlarda ekibimizi güçlendiriyoruz. Bunların yanı sıra üretim kapasitemizi ve ihracat oranımızı artırmak, yeni ürünleri geliştirmek ve portföyümüze yeni müşteriler eklemek gibi 2018 yılı için büyük hedefler koyarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.


Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

07 Mart 2018 Çarşamba
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"TEKNODOR" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler