Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Tarımsal Görünüm Raporu yayınlandı

Haber Arşivime Ekle

OECD ve FAO'nun hazırladığı Tarımsal Görünüm Raporu, 2027 yılına kadar gıda üretiminde beklentileri ortaya koydu

OECD-FAO Tarımsal Görünüm 2018-2027 raporu yayınlandı. Her yıl yayınlanan ve yayın tarihinden itibaren 10 yıllık bir süreç üzerinde öngörüler içeren raporda bu yıl Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerini ele alan bir bölüm yer aldı.

Raporda 2017 yılında birçok tahıl, et türleri, süt ürünleri ve balık üretiminde ciddi artış olduğu ve rekor seviyelerin görüldüğü belirtilirken, özellikle tahıl stok düzeylerinin şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine çıktığı ifade edildi. Aynı dönemde talep artışının da yavaşlamaya başladığı belirtilen raporda bu iki etkenin tarımsal ürün fiyatlarının düşük seyretmesine yol açacağı öngörüsü yer aldı.

Şimdiye kadar görülen talep artışının büyük oranda Çin’deki gelir artışıyla ilişkili olduğu söylenen raporda bu itici gücün zayıflamaya başladığı, önümüzdeki 10 yıllık dönemde talep artışının daha ziyade küresel nüfus artışıyla paralel ilerleyeceği, ancak birçok ürünün kişi başı tüketim miktarının aynı düzeyde kalacağı, raporda yer alan tespitlerden bir diğeri.

Tahıl ve yağlı tohumlara talebin gıdadan ziyade yem ağırlıklı olacağı, talepteki artışın düşmeye başlayacağı belirtilen raporda, biyoyakıt üretimine yönelik tahıl, bitkisel yağ ve şeker kamışı talebindeki büyümenin de önceki yıllara göre daha düşük olacağı belirtildi. Rapora göre biyoyakıt üretimi geçtiğimiz 10 yılda başta mısır olmak üzere 120 milyon ton ek tahıl talebine neden olmuşken, önümüzdeki 10 yılda bu artışın sıfır olması bekleniyor.

Raporda, tarımsal pazarlar için giderek büyüyen bir risk olarak küresel olarak yükselmekte olan korumacılık dalgası gösterilirken, tarım ürünleri ticaretinin gıda güvencesini sağlamakta önemli bir rolü olduğu, ticarete kolaylık sağlamaya yönelik bir politik ortam oluşmasının elzem olduğu vurgulanıyor.

Rapora göre Türkiye, 2017 yılında küresel anlamda %1,2 oranında büyüyen et üretimine katkı sağlayan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu Doğu Avrupa ve Merkez Asya’da tarımsal üretimin geçen 10 yılda hızlı bir şekilde büyüdüğü belirtilen raporda, bölge tarım ve balıkçılığının önümüzdeki 10 yılda %14 oranında büyümesinin beklendiği ifade ediliyor.

Türkiye’de sürü sayısında ve verimlilikte yaşanan artışlarla et üretiminin büyüyeceği öngörülüyor. Sığır, koyun ve tavuk eti üretiminde yaşanacak artışın ülkemizin özellikle kırmızı et konusunda kendine yeterli bir ülke haline gelme amacının bir sonucu olacağı ifade ediliyor.

Diğer yandan ülkemizin pamuk üretimi konusunda da büyüme yaşayacağı öngörülen raporda, GDO tohum kullanılmamasına rağmen yaşanacak artışın mekanizasyona geçilmesi, sulamanın ve tohumculuğun iyileştirilmesi ile mümkün olacağı tahmin ediliyor.

Raporda Türkiye hakkında yapılan bir diğer öngörü de ülkemizin önümüzdeki 10 yıl içerisinde Gayrisafi Yurt İçi Hasıla artışı açısından yıllık ortalama %3,6 ile OECD ülkeleri arasında birinci sırayı alacak olması.


05 Temmuz 2018 Perşembe
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler