Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Süt ve süt ürünleri üretimi Temmuz’da arttı

Haber Arşivime Ekle

Temmuz ayında süt ve süt ürünleri üretimi geçen yıla göre artarken, inek peyniri yüzde 19,3 ile en yüksek üretim artışının yaşandığı ürün oldu

Temmuz ayında ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,5 oranında arttı. Toplanan süt miktarındaki artışa bağlı olarak süt ve süt ürünleri üretimi de artarken, inek peyniri, en yüksek üretim artışının yaşandığı ürün oldu. Ayran üretimindeki artış ise yüzde 0,6 gibi düşük bir düzeyde kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Temmuz 2018 verilerini açıkladı.

Ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,5 oranında artarak, 863 bin 9 ton oldu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,7 artış gösterirken, takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 arttı.

Temmuz ayında ticari süt işletmeleri tarafından gerçekleştirilen içme sütü üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artış gösterdi ve 105 bin 600 ton oldu.

Temmuz 2017’ye göre, inek peyniri üretimi yüzde 19,3 oranında artışla 64 bin 72 tona ulaşırken, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 3 bin 952 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,2 arttı.

Yoğurt üretimi 118 bin 517 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 arttı. Ayran üretimi ise 70 bin 442 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 artış gösterdi.

Temmuz ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,4, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi.

13 Eylül 2018 Perşembe
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler