Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Süt ürünleri de lisanslı depolarda tutulacak

Haber Arşivime Ekle

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, lisanslı depoculuğun süt ürünlerinde de uygulanması amacıyla hazırladığı tebliğ taslağını sektörün görüşüne açarken, Bakan Bülent Tüfenkci, lisanslı depoculuk için 112 başvuru yapıldığını, yapılacak yatırımlarla lisanslı depo kapasitenin 9,5 milyon tona çıkacağını açıkladı


Hükümet, son bir yılda fiyatların yaklaşık yüzde 30 artış gösterdiği süt ürünlerinin, gıda enflasyonuna etkilerini azaltmaya yönelik önemli bir adım atılıyor.

Süt ürünleri lisanslı depo tebliği hazırlandı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Süt Ürünleri Lisanslı Depo Tebliği Taslağı, sektörün ve ilgili kesimlerin görüşüne açıldı.

Bakanlığa iletilecek görüşlerle nihai halini alacak olan taslakla, çiğ süt arzında mevsimselliğe bağlı olarak süt ürünlerinin fiyatlarındaki aşırı dalgalanmanın önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla, süt ürünlerinin güvenli ve uygun koşullarda depolanması ve ürün senetleri yoluyla ticaretinin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Lisanslı depolar için sermaye şartı
Süt ürünlerinin 3 ayı geçmemek üzere geçici olarak depolanabileceği lisanslı depolar için asgari sermaye tutarlarının da belirlendiği taslağa göre; lisanslı depo işletmesinin yağsız süt tozu ve peyniraltı suyu tozunda 10 bin ton için 2 milyon TL, 10-20 bin ton arası için 2,5 milyon TL, 20-30 bin ton arası için 3 milyon TL, 30 bin ton üzeri için ise her 10 bin ton için ilave 500 bin TL asgari ödenmiş sermaye şartı aranacak.

Ödenmiş asgari sermaye şartı, çedar peyniri ile tereyağında ise 7 bin ton için 2 milyon TL, 7-14 bin ton arası için 2,5 milyon TL, 14-28 bin ton arası için 3 milyon TL, 28-56 bin ton arası için 3,5 milyon TL, 56 bin tonun üzeri kapasiteli depolar için de her 10 bin ton için ilave 500 bin TL olacak.

Lisanslı depo başvuruları
Öte yandan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, lisanslı depoculuk için 112 başvuru yapıldığını, bunlar tamamlandığında Türkiye’de lisanslı depo kapasitesinin 9 milyon 500 bin tona ulaşacağını bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Bakan Tüfenkci, Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök ve beraberindeki heyeti kabulünde, Türkiye genelinde lisanslı depoculuk için 112 başvuru yapıldığını, bunlardan 39’unun faaliyette olduğunu bildirdi.

Lisanslı depoculuk destekleri
Başvurular sonuçlandığında Türkiye’de lisanslı depo kapasitesinin 1 milyon 785 binden 9 milyon 500 bin tona ulaşacağını belirten Tüfenkci, lisanslı depoculuk için önemli destekler verildiğini, Türkiye’nin neresinde lisanslı depo açılırsa açılsın 5. bölge teşviklerinden yararlanılmasını sağladıklarını kaydetti.

Üretici birliklerinin ve çiftçilerin depolara konulan ürünlerinin analiz ücretlerinin de ödendiğini vurgulayan Bülent Tüfenkci, depoların yapımı için verilen faizsiz kredi tutarının da 10 milyon TL’den 20 milyona kadar çıkartıldığının altını çizdi.


11 Nisan 2018 Çarşamba
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler