Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Şeker Kurumu kapatılıyor

Haber Arşivime Ekle

Şeker Kurumu ve bünyesinde yer alan Şeker Kurulu kapatılıp Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesine daire başkanlığı olarak aktarılacak

Türkiye’de şeker rejimini düzenlemek üzere 2001 yılında çıkarılan 4634 sayılı Şeker Kanunu ile kurulan Şeker Kurumu’nun karar organı, Şeker Kurulu. Kurul, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ile şeker sektöründen toplam 7 üyeden oluşuyor.

Kanun gereği her ay minimum iki kez toplanması gereken Şeker Kurulu, uzun bir süredir boşalan üyeliklere atama yapılmaması dolayısıyla toplanamıyordu. Buna istinaden Şeker Kurumu ve bünyesinde yer alan Şeker Kurulu kapatılıp Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesine daire başkanlığı olarak aktarılması kararı alındı.

Şeker Kurulu’nun başta gelen görevlerinden birisi, şeker tahsis kotalarını belirlemek. Şeker Kanunu uyarınca, talep doğrultusunda kurul tarafından belirlenen şeker kotaları doğrultusunda üretim yapılıyor. Sektör firmalarında kapasite artırımı ve yeni fabrika kurulabilmesi de, Şeker Kurulu’nun kota tahsis etmesi halinde mümkün olabiliyor.

08 Aralık 2017 Cuma
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler