Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Perakende Satış Endeksleri verileri açıklandı

Haber Arşivime Ekle

Mart 2018’de bir önceki aya göre yüzde 0,5 artış gösteren perakende satış hacmi, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 7,4 oranında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Perakende Satış Endeksleri, Mart 2018 verilerini açıkladı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satışlarda hacim, 2018 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,5 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satışlar, 2018 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) ise aynı seviyede kaldı.

Perakende ciroları
Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, 2018 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 17,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 18,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,4 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise 2018 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,6 arttı.

17 Mayıs 2018 Perşembe
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler