Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
METRO TOPTANCI MARKET (Ulusal)

KOÇMAN CAD.GÜNEŞLİ KAVŞAĞI NO:1 34212 GÜNEŞLİ
İstanbul (Avrupa)/Bahçelievler

Telefon: + 90 212 478 70 00
Fax: + 90 212 550 60 90

www.metro-tr.comMetro Türkiye’den 6 milyon Euro’luk ihracat

Haber Arşivime Ekle

Metro Türkiye 2017-2018 sezonunda Coğrafi İşaret Tescilli, Aday ve Yerel Ürünleri 10 ülkeye 6 milyon Euro değerinde ihracat gerçekleştirdi

Türk Mutfağı’nın değerlerine sahip çıkmak hedefiyle yola çıkan ve attığı her adımda Türk mutfak kültürünü korumak, yaygınlaştırmak ve geliştirmek misyonuyla hareket eden Metro Türkiye, Restoran Haftası’nda üstlendiği gastronomi partneri rolüyle yerel değerlere bir kez daha sahip çıkıyor. Bu kapsamda Metro, Türkiye’nin önde gelen restoranlarından temsilci ve şeflerin katılımıyla Gastronometro’da bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda yatırımlarını sürdürdüğü 4 odak noktasının ürün, üreticiler, tedarik zinciri ve HORECA sektörü olduğunu açıklayan Metro, HORECA sektör araştırmasının dikkat çekici sonuçlarını açıkladı.

Araştırma ile ilgili sonuçları paylaşan Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai, “HORECA sektörüne ışık tutmak için gerçekleştirdiğimiz araştırma sonuçları 2018’in hem turizm bölgeleri hem de şehir otelleri için olumlu bir yıl olduğunu gösteriyor. Katılımcıların yüzde 61’i sezonun “çok iyi” veya “iyi” olduğunu belirtti. Müşterilerin yüzde 52’si menü fiyatlarını artırdığını söylerken, yüzde 24’ü ise kısa süre içerisinde artırabileceğini söylüyor. Müşterilerin yüzde 17’si herhangi bir fiyat artışı yapmayacağını belirtirken, yüzde 7’lik bir kesim yeni yıldan sonra planlama yapacağını aktarıyor. Katılımcıların yüzde 75’i henüz menülerinde değişiklik yapmadığını söylerken, değişiklik yapan katılımcılar ise çoğunlukla kahvaltı menüsünü değiştirdiğini belirtti. Katılımcıların yüzde 52’si ise tüketici davranışlarında değişiklikler gözlemlediklerini söyledi. Tüketici davranışlarında değişiklik gördüğünü belirten işletmeler, kırmızı et siparişlerinden, beyaz et siparişlerine bir geçiş olduğunu ayrıca müşterilerin porsiyon yerine dürüm gibi daha uygun fiyatlı seçenekler aradığını belirtti.” dedi.

HORECA sektörünün yanında
Konuşmasını HORECA sektörüne yapılan yatırımlarıyla ilgili sürdüren Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai, “Bu sene 9’uncusu düzenlenen Restoran Haftası’nda 54 değerli restoran ve 108 lokasyonda tüketiciyle buluşacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Restoran Haftası ilk defa Türk Mutfağı temasıyla gerçekleştiriliyor ve bu etkinliğe gastronomi partneri olarak destek vermek bizi onurlandırıyor.

HORECA sektörünün işlerine katkı sağlamak amacıyla, Restoran Haftası’nda rekabetçi fiyatlar ve iletişim desteği sunarak hem müşterilerimiz hem de tüketicilerimiz açısından yeme içme sektörünün daha da ileriye taşınması için çalışıyoruz. Yeme içme sektörünün ekonomiye katkılarının yadsınamayacağı bu dönemde, tüm Türkiye’de HORECA sektörünün yanında olmaktan gurur duyuyoruz.

Bu yıl ayrıca, işletme sahiplerinin tanıtımına destek olarak işlerini geliştirmelerine yardımcı olduğumuz Kendi İşim Günü’nü her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim’in ikinci Salı günü gerçekleştirdik. Kendi İşim Günü’nde kendini işine adayan, Metro müşterisi olsun ya da olmasın tüm işletme sahiplerine destek olmayı amaçlıyoruz ve bir bununla ilgili bir farkındalık hareketi başlattık. Bu yıl Kendi İşim Günü’nü gerçekleştirdiğimiz 9 Ekim Salı günü işletmeler 35 binin üzerinde kampanya oluşturdu bu ve kampanyaları Metro aracılığıyla binlerce insana ulaştırdı” dedi.

Coğrafi İşaret Tescilli, Aday ve Yerel Ürünler 10 ülkeye ihraç ediliyor
Konuşmasında Coğrafi İşaretli Ürün Projesi’yle Türkiye ekonomisine yerli ürünlerle sağlanan katkıdan bahseden Minialai, “Metro Türkiye olarak, aralarında yurt dışına ihraç ettiğimiz ürünlerin de bulunduğu Coğrafi İşaretli Ürün projemizle hem yerel tohumun korunmasına hem yerel üreticinin kalkınmaya destek oluyoruz. Türkiye ekolojik yapısıyla yerel ürünler konusunda büyük bir potansiyele sahip, tüm Avrupa’da toplam 3 bin 300 coğrafi işaretli ürün bulunurken sadece Türkiye’de 3 bin potansiyel ürün bulunması büyük bir zenginlik. Biz de bu potansiyeli yerli ekonomiye kazandırmak için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımız sonucunda 2017-2018 sezonu için güncel olarak Coğrafi İşaret Tescilli, Aday ve Yerel Ürünlerden Rusya, Ukrayna, Polonya, Sırbistan, Romanya, Hırvatistan, Moldovya, Bulgaristan, Almanya ve Avusturya’nın aralarında bulunduğu 10 ülkeye 6 milyon Euro ihracat gerçekleştirdik” dedi.

Metro Türkiye üretici ve tedarikçileri destekliyor
Coğrafi İşaretli ürünlerin yalnızca meyve ve sebzeyle sınırlı kalmadığı, etin de bu proje kapsamında koruma altına alınması için çalışmalar yapıldığının çizen Minialai, “Popülasyonu günden güne azalan, yalnızca 6.000 tane kalan Kırklareli Kıvırcık Kuzu’nun marka olarak tescillenmesi ve neslinin korunması için İstanbul Üniversitesi ve Kırklareli yerel yönetimiyle iş birliği içinde çalışıyoruz. Bu tescil ile ticari motivasyonu sağlayarak bu işin sürdürülebilir hale gelmesini, insanların alın terinin karşılığını almalarını ve Türkiye’nin yerel değerlerini herkesle buluşturmayı amaçlıyoruz. Böylece, Kırklareli Kıvırcık Kuzu’ları yetiştirenler, yaptıkları işten maddi kazanç sağladığında göç etmeyecek ve tekrar üreterek bu değerimizi korumuş olacak.

Ayvalık Ticaret Odası koordinatörlüğünde bir konsorsiyum oluşturularak dünyada önemli bir yeri olan Ayvalık Zeytinyağı’nın dünya arenasında olması için Avrupa Birliği’nde tescillenmesiyle ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Kapıdağ Mor Soğanı ile ilgili de Erdek Ticaret Odası ve Bereketli Eller Kadın Kooperatifi ile birlikte adımlar atarak Coğrafi İşaret Tescili almasının önünü açtık. Bu projelerimizle yöre halkının ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek oluyoruz” şeklinde konuştu.

11 Ekim 2018 Perşembe
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"METRO TOPTANCI MARKET (Ulusal)" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler