Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Merkez Bankası fiyat değişimlerini inceledi

Haber Arşivime Ekle

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mayıs 2017 Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayınladı

Mayıs ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,45 arttığına, yıllık enflasyonun ise 0.15 puan azalarak yüzde 11,72 olarak açıklandığına işaret edilen raporda, Mayıs ayında gıda enflasyonundaki yukarı yönlü seyrin devam ettiği vurgulandı. Gıda ve alkolsüz içecek grubunda yıllık enflasyonun 1,28 puan yükselerek, yüzde 16,91’e ulaştığına dikkat çekilen raporda, şöyle denildi:

“Bu gelişmede, işlenmemiş gıda fiyatları öne çıkarken, yıllık enflasyon işlenmiş gıda grubunda da yükselmiştir. Mevsimsel etkilerden arındırılmış işlenmemiş gıda fiyatları Mayıs ayında önemli bir oranda artmış, bunda özellikle kırmızı et fiyatlarındaki yüzde 3,46 gibi güçlü yükselişin etkisi dikkat çekti.
Bu dönemde yıllık enflasyon taze meyvelerde yatay seyrederken, sebze grubunda yukarı yönlü seyrini sürdürdü. Böylelikle işlenmemiş gıda yıllık enflasyonu, düşük bazın da etkisiyle yüzde 27,33’e ulaşmıştır. Alt gruplar bazında ekmek ve alkolsüz içecek kalemlerindeki yüksek fiyat artışları öne çıktı. Bu doğrultuda, taze meyve-sebze dışı gıda yıllık enflasyonu kademeli yükselişini Mayıs ayında da sürdürdü.”

Merkez Bankası’nın yurt içi üretici fiyatlarına ilişkin değerlendirmesinde de, “Mayıs ayı yurt içi üretici fiyatlarında, mobilya ve tüketici elektroniğindeki fiyat gelişmeleri öne çıkarken, dayanıksız tüketim mallarında ise et ürünleri, meyve ve sebzeler ile unlu mamuller gibi gıda kalemleri belirleyici oldu” ifadelerine yer verildi.

07 Haziran 2017 Çarşamba
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler