Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
ORTAKALAN

Bahariye Caddesi, Canan Sokak, No:33/5
İstanbul (Anadolu)/Kadıköy

Telefon: 216 418 00 99
Fax: 216 330 64 06

www.ortakalan.com.tr

bilgi@ortakalan.com.tr

Zincir marketlerin yıl sonu açılışları

Haber Arşivime Ekle

Türkiye çapındaki 10 şube ve üzeri marketleri içeren araştırmamızda 2012 yılı Kasım – Aralık döneminde 234 mağazalık artış yaşandı

Aşağıdaki tablodan 139 zincirin “Kasım - Aralık 2012” dönemindeki açılış performanslarını ve hemen ardından da bunların toplu değerlendirmelerini görebilirsiniz.

“Market” kelimesini “içerisinde gıda satışı da olan perakende satış noktaları” olarak tanımladığımızı ve “elektronik market”, “yapı market”, “tekstil market” gibi isimlere sahip olan perakende noktalarını listemizin dışında tuttuğumuzu tekrar belirtiriz.

 


Bu listede 10 ve üzeri şube sayısına sahip firmalar ele alınmaktadır. Daha fazla firma ve daha ayrıntılı bilgi için Ortakalan kurumsal üyesi olmanız gerekmektedir.

Okuyucularımız için önemli notlar: 2013 yılında bütün mağazalarını SAMMAR çatısı altına alacağını duyuran Akyüz Market’in bu listede halen kendi ismiyle yer almasının nedeni araştırmanın yansıttığı verilerin 2012 yılının son iki ayını içermesidir. Önümüzdeki araştırmada ilgili değişiklik gerçekleştiğinde Akyüz kaldırılıp SAMMAR’ın toplam rakamı tabloya yansıtılacaktır.

Makro tarafından satın alınan Uyum’un marka isminde değişiklik yapılmadı… Bu nedenle Makro ve Uyum’un rakamları listemizdeki diğer grup şirketlerinin ayrı perakende markalarında olduğu gibi ayrı ayrı yer almaktadır.

Elazığ merkezli Nokta Marketler çatısı altında yer alan discount formatındaki Koli Market’in rakamlarını okuyucularımıza daha net bilgi vermek için bundan böyle ayrı satırda vereceğiz. Süpermarket formatındaki Nokta tabelalı mağazalar da listede ayrıca yer alacak.

8 şubedeyken iki şube açarak 10’a ulaşan Düzce merkezli Düzpaş listeye eklendi.

1 şubesini kapatarak 10’dan 9’a düşen Gimsa, listemizden çıkarıldı.
 

Değerlendirmeler
1 Kasım 2012 – 1 Ocak 2013 aralığında 10 ve üzeri mağaza sayısına sahip olan 139 market zincirinin, sahip oldukları toplam şube sayılarına göre sıralanışları yukarıdaki gibidir.

Kasım - Aralık 2012 döneminde listedeki 139 firmanın toplam mağaza sayısı 13415’e ulaştı.

İki aylık süre içinde yani 2012 yılı Kasım - Aralık aylarını kapsayan zaman diliminde 234 adet yeni açılış gerçekleştiğini görüyoruz.

Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bugüne geldiğimizde yani 1 Ocak 2012 ile 1 Ocak 2013 arasında geçen 1 yıllık zaman dilimini incelediğimizde ise listemizdeki 139 firmanın bir yıl içinde açtığı yeni mağaza sayısının 1685 olduğunu görmekteyiz.

Zincir marketlerin son iki aylık performans tablosunu incelediğimizde dikkati çeken ilk nokta; ilk 4 zincirin, gerçekleşen mağaza artışının önemli bölümünü sağladıkları oluyor.

Tabloyu incelediğimizde mağaza sayısı açısından lider ilk dört markanın hepsinin discount formatında hizmet veriyor olduğunu görüyoruz.

Bu firmalardan A101 büyüme oranında başı çekiyor. Onu BİM takip ediyor. DiaSa  büyümesini sürdürürüyor. Uzun süredir bir açıp bir kapayarak net bir mağaza artış rakamı sağlayamayan Şok’tan bu dönemde aldığımız bilgiler, onun da artı bakiyeye geçtiğini gösteriyor.

En büyük 4 discount, 139 firmalık listenin iki aylık büyümesinin yüzde 73’üne yakınını gerçekleştirdi.
 

 

Bu tablomuzda 2012’nin son iki ayında birden fazla açılış gerçekleştiren firmaları ele alıyoruz. Listede yer alan 24 firma, toplam 231 yeni açılış gerçekleştirdi.

Mağaza açma performansında discountlar ve hemen arkasından Migros sıralanıyor. Bu dönemde Migros ilk defa açılışlarda yavaşladı. Önce Marmara Bölgesi'ndeki Tansaşlar'ın, ardından satılmadan önce bazı Şok'ların Migros'a dönüşmesi ve yeni format Mjet'in gelmesiyle Migros, son iki yıldır discount gibi mağaza açıyor. 2012 yıl sonunda Migros'ta ilk defa normal bir süpermarket zinciri kadar mağaza açılışı oldu.

Sonrasında ise Onurex, Kipa Express, Makro, 1e1 gibi 2012’nin tamamında istikrarlı büyüyen markalar yer alıyor.

Listeye girmesi yeni olması açısından dikkat çekici firmalar Elazığ’da yıl sonunda 4 mağaza birden açan Misaş ve İstanbul'da 3 mağaza  açan Namlı. Ayrıca Jestpa ve Düzpaş’ın da yüzdesel olarak kendi içlerinde önemli bir büyüme hamlesi yaptığını görmekteyiz.

Mağazaları metrekare açısından dev boyutlarda olan Metro Toptancı Market’in de bu dönemde iki açılış birden gerçekleştirmesi önemli bir gelişmeydi. 


 

 

Bu tablomuzda 1 Ocak 2012 ile 1 Ocak 2013 arasında yani 1 yıllık zaman zarfında en çok mağaza artışı gerçekleştiren ilk 10 firmayı görebilirsiniz.

Listede yer alan 10 firma, ana tablodaki yıllık 1675 mağazalık farkın 1161’ini gerçekleştirmiş durumda.

Yıllık büyümede discountlar ilk üç sırada yerlerini koruyor. Migros 93 mağazalık büyümesiyle süpermarket zincirleri arasında başı çekiyor.

Kipa Express geçtiğimiz yıl aralık ayında olan ama tabela değişiminin beklenmesiyle rakamları 2012'ye yansıyan Ardaş satın almasının da etkisiyle halen üst sıralarda.

Tansaş’ın Ege Bölgesi’ne yoğunlaşmasının ardından 1 yılda satın alma da yapmadan organik şekilde 34 mağaza açtığını görüyoruz. 

Yıllık büyümede en çok fark yaratanlar listesinin diğer markası ise büyük bir satınalma gerçekleştiren Efor Market…

İstanbul merkezli yerli discountlar  1 yılda en çok mağaza açan ilk 10 listesindeki diğer firmalar oldu.  
 

Ortakalan özel haber

22 Ocak 2013 Salı
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"ORTAKALAN" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler