Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
BURSA PERDER

YENİ YALOVA YOLU BUTTİM İŞ MERKEZİ B BLOK K:4 NO: 1154 OSMANGAZİ
Bursa/

Telefon: + 90 224 211 36 04
Fax: + 90 224 211 36 04


bursaperder@tpdf.org

Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç

Haber Arşivime Ekle

Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç ile derneğin yeni dönem hedefleri ve Bursa'da sektörün genel durumuyla ilgili konuştuk

Bursa perakendesi 2012 yılını nasıl geçirdi? 2013 yılında Bursa’yı neler bekliyor?
2011 yılında yerel perakendeciler, attıkları cesur adımlar ve yakaladıkları istikrarlı büyüme sayesinde ekonominin yükselen değeri oldular. Bu büyüme Bursa bölgesinde de olumlu yansımaları oldu. Ancak 2011 yılındaki büyüme, 2012 yılında aynı hız ve büyüklükte gerçekleşmedi. 2008 yılında başlayan ve dünyayı saran küresel krizin yansımalarının Türkiye’de 2012’de hissedilmesi, büyüme döneminde açılan mağazaların Bursa’daki yapılaşma nedeniyle birbirine yakın bölgelerde açılması ve bunun sonucunda rekabet ortamının artması, ekonomik krize bağlı kiralardaki artışların yanında hükümetin uyguladığı sıkı para politikası Bursalı perakendecileri fazla risk almamaya sevk etti. Bu nedenle 2012 yılının Bursalı perakendeciler için çok olumlu geçtiği söylenemez. 2014 yerel seçimlerinin bir adım öncesi olan 2013'te seçim ekonomisi piyasadaki hareketliliği artıracaktır. Bu nedenle 2013 tahminlerime göre daha hareketli olacak. Bu dönemde Bursalı perakendecilerin sadece büyümeye değil; sürdürülebilirliğe ve kurumsallaşmaya odaklanmalarıyla daha iyi bir yıl olacağının inancı içindeyim. 2013 yılında Bursalı perakendecilerin birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeleri onları daha da güçlü kılacaktır.

Yerel zincirlerin Bursa’daki hâkimiyeti sizce nelere bağlı ve bu durum sürdürülebilir mi?
Bursa’da sanayinin gelişmiş olmasıyla kente hızlı bir göçle birlikte nüfus sayısında ciddi bir artış da sağlıyor. Artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yerel perakendeciler hızlı hareket ederek göçün olduğu bölgelerde mağazalar açtılar. Bu nüfus incelendiğinde daha çok çalışan kesim olduğu görülüyor. Dolayısı ile yerel perakendecilerin sundukları hizmet ve fiyat politikasıyla birlikte tüketiciye daha yakın olmaları yerel perekendecileri Bursa’da ön plana çıkarıyor. Yerel perakendeciler, bu bağ ile gelecekte de hizmetlerini aynı anlayışla sunar ve hizmetteki kalitelerini daha da arttırıp bunu sürdürürlerse bu başarı deva edecektir.

Bursa Perder yeni dönemde neler yapacak? Üyelerinize ve sektöre mesajınız nedir?
Birlik ve beraberlik temel felsefemiz olacaktır. Tüm çatı altında bulunan üyelerimizin birlikte hareket eden bir güç olması için çalışacağız. Bu sayede Bursa Perder’in gücü artacaktır. Bu güç daha sağlıklı hizmet vermemizi beraberinde getirecektir. Ferdi çıkarlar yerine toplum çıkarlarını gözeten anlayış içerisinde olacağız. Eğitim faaliyetlerine önem vereceğiz. Eğitimlerimizin amacı sektörümüze katkı sağlamak, oluşan bilgi ve tecrübeyi paylaşmak, üyelerimizin ihtiyaç duydukları eğitimlerin sağlanmasında onlara yol göstermek olacak.
İnsan yaşamı öğrendikçe anlam kazanır. Öğrenmenin bittiği yerde yaşam sona erecektir. Yaptığımız işin özelliği hizmet sektörü olmasıdır. Bu nedenle de odak noktasında insan vardır. İnsana hizmetin mükemmelliği ancak insanın iyi tanınması, araştırılması ile gerçekleştirilebilir. Bütün bunları elde edebilmek için eğitim faaliyetlerine önem vermeliyiz.
Eğitim faaliyetlerinin geri dönüşü olmayan pahalı faaliyet olarak görenler, kısa süre içerisinde bunun bedelini çok pahalı ödeyeceklerdir. Biz Bursa Perder olarak perakendecilerin aydınlanmasında her türlü desteği vereceğiz. Ayrıca bizi aydınlatmak geliştirmek isteyen her kurum ve kuruluşla da ortak çalışmalar yapabileceğimizi buradan bildirmek isterim.
Her sektör kendi arasında iş birliklerini her alanda arttırmalı mümkünse bunu güç birliği şekline çevirmeli. Sosyal sorumluluk projelerine önem vermeli ve doğru bir iletişim stratejisi ile de bunu duyurabilmelidirler.

Bursa’daki sosyal sorumluluk çalışmalarınızı değerlendirir misiniz? Özellikle “Sevgi Market” ile ilgili düşünceleriniz nedir?
Büyük hadis âlimlerinden olan Taberani hazretlerinin sözünde belirttiği gibi, “Bazı kimseler, başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak, onlara yardımcı olmak için yaratılmıştır. İhtiyaç sahipleri bunlara başvurur. Bunlar için ahirette azap korkusu olmaz.” Bu anlayış doğrultusunda ihtiyacı olanlara yardım etmek onların ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile de Yıldırım Belediye’mizin gerçekleştirdiği “Sevgi Market” projesine her zaman destek verdiğimiz ve takdirle karşıladığımız bir projedir. Bursa Perder olarak desteğimiz artarak sürecektir. Bunun yanı sıra iç karışıklığın devam ettiği Suriye’deki yardıma muhtaç vatandaşlara yönelik yardım kampanyasını da en kısa zamanda başlayacağız.  Önümüzdeki dönemde çocuklarımızı sevindiren bir haberi de sizlerle paylaşacağız.

Üyelerinizin İŞKUR Projelerinden yararlanması ve eğitim projeleri hakkında bilgi verir misiniz?
Yukarıda da bahsettiğim gibi eğitim faaliyetleri üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konudur. Sektörümüzün meslek olarak görülmeyip geçici bir durak gibi görülmesi kalifiyeli personel yetişmesini engellemektedir. Bu nedenle İŞKUR’la ortak projeler oluşturup sektörün ihtiyacı olan kalifiyeli personellerin yetişmesine de destek vereceğiz.

2013 yılı sektör açısından hangi özellikleri ile öne çıkacaktır ve dikkatle üzerinde durulması gereken hususlar sizce nelerdir?
2012 yılının yansıması 2013 de olumlu yönde gelişeceği görüşündeyim. 2012 yılının aile bütçelerinde oluşturduğu kısıtlama nedeniyle ertelenen tüketici ihtiyaçları, 2013 de çığ gibi büyüyecek ve bu durum perakendecinin de yüzünü güldürecek.Ülke nüfusunun genç olması, çalışan kesimin artması da bu kesime hitap edilmesini gerektirecektir. Geleceğin Sektörleri arasında gösterilen perakende sektöründe iyi oyuncuların sayısı artacak. Bu durum sektörün gelişmesine katkı koyacaktır. Rekabette temel süreçlerden birisi de insan kaynaklarının doğru ve etkin kullanımıdır. İnsan kaynaklarını etkin kullanabilmek karlılığı, üretkenliği ve kalıcılığı beraberinde getirecektir. Bu nendenle insan kaynakları ve eğitim önem kazanacak.
Şehir içlerinde mimari açıdan büyük metrekareli yerlerin azalması discount mağazacılığa yönelmeyi beraberinde getirecek. Güç birliktelikleri gündeme gelecek. Sektörümüz, kendi içerisinde rekabete sahne olduğu gibi, hizmet anlamında sağlık sektörüyle de turizm sektörüyle de ve daha başka sektörlerle de rekabet edecektir.

Bursa özelinde belirtmek istediğiniz diğer hususlar nelerdir?
Nüfusu her geçen gün artan ve büyüyen şehrimizde sanayinin daha çok gelişmesi için taşımacılık konusunun daha hızlı ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için Bursa’nın hava yolu ve demiryolu taşımacılığına daha fazla teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerektiğini söyleyebilirim.
 

01 Şubat 2013 Cuma
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"BURSA PERDER" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler