Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
LOOMİS TÜRKİYE

MERKEZ MAH. BAĞLAR CAD. TEKFEN OFİSPARK B2 BLOK NO: 14 KAT: 1 34406
İstanbul (Avrupa)/Kağıthane

Telefon: (212) 603 03 70
Fax: (212) 603 03 71

www.loomis.com.tr

info@tr.loomis.com

Loomis Türkiye Satış ve İş Geliştirme Direktörü Demir Bükülmez

Haber Arşivime Ekle

Bugün 37 şube, 298 araç ve bine yakın profesyonel çalışanıyla Türkiye’nin her yerinde 20 binin üzerinde müşteri noktasına toplamda aylık ortalama 300 bin adet servis veren Loomis Türkiye’nin Satış ve İş Geliştirme Direktörü Demir Bükülmez ile firmanın hizmetlerini konuştuk

Bize öncelikle Loomis Ailesi’nden ve Loomis Türkiye’den bahsedebilir misiniz?
Loomis’in geçmişi 1852 yılına kadar uzanıyor. Amerika’da 1800’lerde “Altına Hücum” yıllarında, Loomis, eyaletler arası altın transferleri esnasında ortaya çıkan güvenlik problemini giderebilmek amacıyla kuruldu. Loomis, bugün dünyada 23 ülkede, 400’ün üzerinde şubesi, 24 binden fazla çalışanı ile her türlü değerin taşınması ve saklanması hizmetini veren global bir şirket. Loomis Türkiye olarak da bugün 37 şubemiz, 298 araç ve bine yakın profesyonel çalışanımızla Türkiye’nin her yerinde 20 binin üzerinde müşteri noktasına toplamda aylık ortalama 300 bin adet servis veriyoruz. Hizmetlerimizi nakit taşıma ve nakit yönetimi ile diğer hizmetler şeklinde iki bölümde sınıflandırabiliriz. Nakit taşıma ve nakit yönetimini biraz açacak olursak, bankaların şube ve ATM noktalarının nakit trafiğini yönetmek, kasalamak ve ulaştırmak bizim hizmetlerimiz arasında yer alıyor. Banka şubesi gibi çalışan nakit toplama merkezlerimizde sayılan ve paketlenen nakdin ihtiyaç duyulan noktaya ulaştırılması ve ihtiyaç fazlasının geri alınarak kasalara alınması işlemini gerçekleştiriyoruz. Hizmetlerimizin diğer bölümü ise altın, kuyum, döviz, çek ve diğer kıymetli evrak taşımacılığını kapsıyor.

Perakende sektörüne sunduğunuz hizmetler neler?
En önemli ve geniş hizmet verdiğimiz önemli bir alan da perakende sektörü. Perakende sektöründe biriken nakitlerin toplanması hizmetini veriyoruz. Market zincirleri, giyim firmaları ve restoranlarda her gün nakit birikiyor. Bu nakdin bizim gibi bu işi yapan profesyoneller tarafından teslim alınması, nakit merkezine getirilip sayılması ve kurumun çalıştığı banka nezdinde Merkez Bankası hesaplarına yatırılması işlemleri yapılıyor. Burada esasında paranın tamamen Türkiye’deki nakit döngüsü içerisindeki rolü anlatıyor. Biz ayda ortalama 300 bin defa müşteri noktasına servis veriyoruz. Bu da ortalama her ay 1,5 milyon kilometre yol kat etmek anlamına geliyor.

Loomis Safepoint hizmetinizle ilgili ayrıntı verebilir misiniz?
Safepoint, hızlı ve güvenilir nakit yönetimi sağlıyor. Özellikle perakende işletmelerinin ön muhasebe nakit işleme ve CIT süreçlerini hızlandırmaya yönelik tasarlanmış olan kapalı nakit yönetimi sistemi ile her türlü riski ortadan kaldırıyor. Para ile ilgili insan hatası nedeniyle karşılaşılan sorunları ortadan kaldırmak ve işlemlerde çıkan yanlışları incelemek için kaybedilen zamanı azaltmak için geliştirilen bu çözüm sayesinde; Safepoint’e yatırılan nakitlerin mutabakatı, banka, müşteriler ve Loomis arasında anlık olarak online bir şekilde yapılabiliyor. Safepoint sayesinde nakit işleme zamanınız azalıyor; yönetim kapsamınız genişleyerek riskli banka seferleri ortadan kalkıyor. Nakit mutabakatı iyileşerek, nakit yatırma işlemlerinde güvenlik sağlanmış oluyor. Safepoint zaman ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlayan basit ve etkili para işleme çözümü. Elle yapılan işlemlerde çalışanlarınızı ve müşterilerinizi korurken, yaşayabileceğiniz kayıpları ortadan kaldırır. Loomis Safepoint, günümüz itibarı ile çeşitli Avrupa ülkelerinde 2 bin ve Amerika’da 13 bin noktada uygulanıyor. Loomis, müşterinin satış noktalarındaki kasiyerler tarafından Safepoint’e yatırılan nakiti anında banka hesabınızda görebilmenize imkân sağlıyor. Böylelikle fazla zaman alan, fazla işçi gerektiren, hata yapmaya açık arka ofis nakit işleme sürecindeki olumsuzluklar ortadan kaldırılmış, nakittin kasaya yatırıldığı an itibarı ile güvenlik riski Loomis’e devredilmiş oluyor. Müşteri, Loomis tarafından kendisine verilen özel kullanıcı adı ve şifresi ile girebildiği internet hesabında eş zamanlı olarak denetlemede bulunabiliyor. İşlemlerin anında doğrulanması sahteciliklerin tespit edilmesine yardımcı oluyor. Kapalı sistem soygun tehlikesini azaltıyor, müşteriler çalışanlarına ve kendi müşterilerine daha fazla odaklanabiliyor.

Yıla nasıl başladınız? 2018 yılı ciro ve büyüme rakamlarınız ve sonrasındaki hedeflerinizle ilgili neler söylersiniz?
2017 yılı esasen ülkemiz için önceki yıllara oranla daha yavaş, daha verimsiz geçen bir yıldı. Buna rağmen biz Loomis olarak 2017 yılını da pozitif bir sonuçla kapattık. Bunu da rut optimizasyonu, doğru planlama, mutlak müşteri memnuniyeti ve riskimizi doğru yönetmek gibi Loomis’in uzman olduğu kabiliyetlerimiz ile başardık. 2018 yılına da başarımızın getirdiği arzu ve şevk ile başladık. 2018 yılı içerisinde uzun süredir üzerinde çalıştığımız bazı müşteri kontratlarını sonuçlandırdık, bazı yeni kontratlarda imza sürecine girdi. Bu arada 2018 yılında bazı ihaleler de sonuçlanacak. Sonuç olarak 2018 yılı Loomis Türkiye için yeni bir büyüme yılı olacak.

Loomis Türkiye için ufukta yeni bir yatırım planı var mı?
Loomis Türkiye fırsat gördüğü takdirde yatırım yapmak imkân ve kabiliyetine ancak her şeyden önemlisi arzusuna sahip. Türkiye’de gerek organik gerekse de inorganik büyümek için gerekli her türlü yatırımı planlamış ve onayını almış durumdayız. Loomis AB’nin büyük finansal gücü ve yatırıma açık vizyonu ile Loomis Türkiye’nin büyüme arzusu ve yaratıcı yönetimi, Türkiye’nin güçlenen ekonomisi ve gelişen pazarı ile birleşince yatırım yapmak aslında bir seçenek değil ama zorunluluk haline geliyor.

Nakit taşıma sektörüyle ilgili değerlendirmeleriniz neler?
Dünyada CIT diye tanımlanan Nakit Taşıma Sektörü aslında bir lojistik hizmeti sayılabilir. Elbette taşınan meta çok çok değerli ama sonuçta bir metayı A noktasından B noktasına taşıyorsunuz. Yaptığımız iş bu kadar basit tarif edilebilir belki ama şeytan detayda gizlidir atasözünü unutmamak gerekir. Loomis gibi CIT şirketleri aslında taşıma, sayma, kasalama hizmetlerinin yanı sıra ve bunlardan daha da önemli olmak kaydı ile müşterilerinin risklerini devir alıyor. Yani biz müşterilerimizin değerli kargolarını zilyetimize aldığımız andan teslim ettiğimiz ana kadar tüm sorumluluğu yükleniyoruz. Normal lojistik hizmetinde bu derece büyük sorumluluğu başkasına devredemezsiniz. Loomis son derece gerçekçi ve kapsamlı risk yönetim planları, operasyon tecrübesi, şube ve zırhlı araç ağı ve elbette dünyadaki en iyi sigorta kapsaması sayesinde müşterilerine mümkün olan en iyi CIT hizmetini veriyor. Loomis Türkiye ise mutlak müşteri memnuniyeti başarısı ile Loomis’in küresel başarı seviyesini tam anlamı ile yakalamış durumda. Nakit taşıma, işleme ve kasalama konusunda Loomis’e güvenebilirsiniz.

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

20 Haziran 2018 Çarşamba
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"LOOMİS TÜRKİYE" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler