Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
LERÖY TÜRKİYE

ATATÜRK MAH. GİRNE CAD. NO: 33 34758
İstanbul (Anadolu)/Ataşehir

Telefon: (216) 629 06 84
Fax: (216) 629 06 86

www.leroy.com.tr

info@leroy.com.tr

Leröy'den yenilik

Haber Arşivime Ekle

Lezzetine Doyamayanlar için 1000 gramlık Leröy Somon Füme ve Marineler Metro Grossmarket mağazalarında


Damak tadına önem veren pratik lezzetlere doyamayanlar için özel somon lezzetleri şimdi Metro Grossmarket raflarında tüketici ile buluştu. Özellikle Cafe ve Restaurant müşterileri için Leröy’ün geliştirdiği, sabit dilim gramajlı ‘Cost-control’ (Maaliyet Kontrollü) ‘Somon Füme 1.000 gr’ ürünü bu aya özel fiyatı ile Metro Brasserie kataloğunda da yerini aldı.

Metro mağazalarında satışa sunulan Leröy ürünleri arasında, farklı paket gramajlarında Somon Fümeler, Somon Marine (Gravlax), Baharatlı Sıcak Somon Füme ve Somon Loin gibi butik lezzetler bulunuyor. Norveç’in soğuk sularından gelen taze somon balıklarının işlenmesiyle elde edilen bu ürünler ile doyumluk lezzetli menüler geliştirmek artık çok daha kolay. Raf ömrünü uzatıcı herhangi bir kimyasal madde kullanılmayan, tamamen doğal somon füme ve marineler tüketiciye sağlıklı ve güvenli beslenme rahatlığı sunuyor. Füme ürünler yalnızca kuru tuzlama ve kendisine has aroması ile özel talaşlar kullanılarak dumanlama ve soğutma işlemlerinden sonra dilimlenerek vakumlanıyor. Somon Marine geleneksel üretim metodunda; derisi ve kılçıkları alınan somon filetolar belirli oranlardaki tuz, şeker ve kurutulmuş dereotu karışımında yaklaşık 2 gün boyunca sıcaklığı sabit depolarda marinasyona tabii tutuluyor. Beyaz ve karabiber ile tatlandırılarak dilimlenip vakumlanıyor.

Leröy ürünleri, yapımında kullanılan balıkların tazeliği ve ileri işleme teknikleri sayesinde, besin değerini kaybetmiyor. Böylece dilim kalitesi ve kendine has rengini koruyarak lezzetli Somon Füme ve Marine dilimleri elde ediliyor.

Somon, her geçen yıl daha fazla sofrada lezzetli sağlıklı ve pratik bir seçenek olarak yerini alıyor. Geçmiş yıllardan elde edilen ihracat rakamlarına göre Türkiye’ye 2014 yılında 6 bin 107 ton olan Norveç somon ihracatı yıllar içinde Türkiye’de yükselen tüketimle birlikte 2016 yılında 4 bin 320 tona ulaştı. Bu yılın ilk yedi ayında ise 2 bin 789 tona civarında tüketim gerçekleşti. 

‘Somon Füme 1.000 gr – Cost Control’ (Maaliyet Kontrollü) ürün nedir?
Somon Filetonun yaka ve kuyruk kısımları bulunmuyor. Şekil itibariyle bu kısımlardan elde edilen dilimler orta kısımlardakilerden daha küçük olacağı için bu kısımlardan çıkan küçük dilimler üretimde ayrılıyor, Her bir dilim sabit ebat ve gramajda; 25 gr/dilim. Özellikle ziyaret sofralarında her bir müşteriye eşit gramajda ve ebatta(görselde) ürün servis edilmesine olanak veriyor. Her bir pakette sabit 40 adet Somon Füme dilimi olduğu için (25 gr/dilim x 40 dilim = 1.000 gr) restoran, cafe ve oteller ihtiyacı kadar ürün alabiliyor, paketten farklı kalınlıkta ve gramajda dilimler çıkmıyor, böylelikle atık ortadan kalkıyor.
12 Ekim 2017 Perşembe
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"LERÖY TÜRKİYE" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler