Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Küresel gıda fiyatları geriledi

Haber Arşivime Ekle

Küresel gıda fiyatları Eylül'de aylık bazda yüzde 1,4, yıllık bazda yüzde 7,4 geriledi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO) yapılan açıklamaya göre, uluslararası pazarlarda tahıl, bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden oluşan beş ana gıda maddesinin fiyatlarının ve ticaretinin takibiyle ölçülen Gıda Fiyat Endeksi, Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 1,4 azalarak 165,4 puana düştü. Endeks, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 7,4 azaldı.

Küresel gıda fiyatlarındaki düşüşte temel gıda maddelerinin envanterlerinde kaydedilen artışlar etkili oldu.

Buğday, pirinç ve mısır gibi iri taneli ürünleri içeren Tahıl Fiyat Endeksi, Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 2,8 geriledi. Söz konusu gerileme, ABD'deki yüksek mahsul beklentisiyle mısır ihracat fiyatlarının düşmesinden kaynaklandı. Uluslararası pirinç ve buğday fiyatları da ay boyunca düşük seyretti.

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi geçen ay Ağustos'a göre yüzde 2,3 düşüş kaydetti ve son üç senenin en düşük seviyesine geriledi. Eylül'de en sert düşüş palm yağı fiyatlarında görüldü.

Süt Ürünleri Fiyat Endeksi Eylül'de yüzde 2,4 azalırken, Et Fiyatları Endeksi de Ağustos'ta revize edilen 166,3 değerinin altında seyretti. Şeker Fiyat Endeksi ise Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 2,6 artış gösterdi.

08 Ekim 2018 Pazartesi
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler