Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Kanatlı sektörü, Temmuz’da üretimini artırdı

Haber Arşivime Ekle

Temmuz ayında bir önceki aya göre yumurta üretimi yüzde 4,4, tavuk eti üretimi yüzde 10 artarken, geçen yılın aynı ayına göre artış oranları düşük kaldı

Temmuz ayında kanatlı sektörü ürünlerinden yumurta üretimi bir önceki aya göre yüzde 4,4, tavuk eti üretimi ise yüzde 10,1 arttı. Yumurta ve tavuk eti üretiminde geçen yıla göre ise düşük oranlı artışlar dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kümes Hayvancılığı Üretimi, Temmuz 2018 verilerini açıkladı.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre tavuk yumurtası üretimi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 4,4, artarak 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti.

Yumurtada üretim artışı, Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 0,8 oldu.

Temmuz’da kesilen tavuk sayısı, 112 milyon oldu. Kesilen tavuk sayısı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 9,7 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 azaldı.

Kesilen hindi sayısı ise Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 10,4, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 22 artış gösterdi ve 631 bin adet oldu.

Tavuk eti üretimi ise Temmuz 2018’de bir önceki aya göre yüzde 10,1 artarak 196 bin 614 ton olurken, geçen yıla göre artış oranı yüzde 0,3 olarak kayıtlara geçti.

Buna karşın hindi eti üretimi, hem bir önceki aya hem de geçen yılın aynı ayına göre yüksek oranlarda arttı.

Temmuz ayında hindi eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 18,3, Temmuz 2017’ye göre ise yüzde 33 oranında arttı ve 7 bin 332 ton olarak gerçekleşti.

TÜİK’in belirlemelerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,1, takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 azaldı.

13 Eylül 2018 Perşembe
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler