Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

İmalat PMI açıklandı

Haber Arşivime Ekle

İstanbul Sanayi Odası, İmalat Sanayi Satın alma Yöneticisi Endeksi'nin Eylül sonuçlarını açıkladı

Endeks, Ağustos ayında yaklaşık altı buçuk yılın en yüksek değerini aldıktan sonra Eylül'de 53.5'e gerilemesine karşılık sektörde büyümenin Mart ayından bu yana sürdüğüne işaret ediliyor.

İmalatçılar üretim, satın alma hızı ve istihdamı artırdı. Bekleyen işlerin hacmi gerilerken, mamul mal stoklarındaki azalma devam etti. IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, ağustosta 55.3 değerini almıştı. Endekste 50'nin üzeri büyümeye, altı daralmaya işaret ediyor.

Yeni siparişler endeksi eylülde 57.7'den 54.3'e gerilemesine karşılık toplam siparişlerdeki güçlü artışın sürdüğüne işaret ederken, iç pazar kaynaklı siparişler dış pazar kaynaklılardan daha hızlı arttı. İhracat siparişleri alt endeksi 53.5'ten 51.6'ya geriledi.

Üretim alt endeksi eylülde 57.9'dan 55.7'ye geriledi.

Girdi ve fabrika çıkış fiyatlarındaki artış eylülde bir önceki aya göre hız kaybetti. Fiyatlardaki artış bu yılki ortalamanın altında kaldı.

İmalat PMI istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

02 Ekim 2017 Pazartesi
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler