Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Gıda ihracatçıları Japonya yolcusu

Haber Arşivime Ekle

Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından 11-15 Temmuz günleri arasında Japonya’ya yönelik gerçekleştirilecek Gıda Sektörel Ticaret Heyeti kapsamında Türk Gıda Ürünleri Festivali de düzenlenecek

Heyetin organizasyonunu gerçekleştiren Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Ali Can Yamanyılmaz, dünyanın en büyük 3’üncü ekonomisine sahip Japonya’ya gerçekleştirilecek ticaret heyeti ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yeni hedef ülke, Japonya
Geçen yıl bir ilki gerçekleştirerek İsrail’de büyük bir başarı ile düzenlenen ve büyük ses getiren Türk Tadım Günleri’nin ardından, Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin de önerisi ile bu yıl Japonya’yı hedef olarak belirlediklerini kaydeden Yamanyılmaz, “Japonya 127 milyon nüfusa sahip bir ülke. Bu rakam gıda sektörümüz için büyük potansiyel anlamına gelmektedir. Biz de bu potansiyeli değerlendirmek üzere; ihracatçılarımızı Japonya’daki alıcılarla bir araya getirerek iş görüşmeleri yapabileceği, aynı zamanda Türk Gıda Ürünlerimizin Tokyo’da önemli bir meydanda sergilenerek, Japon tüketicilerin beğenisine sunulacağı Türk Gıda Ürünleri Festivali’nin de yer alacağı bir heyet gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Ali Can Yamanyılmaz, 11-15 Temmuz günleri arasında gerçekleşecek olan Gıda Sektörel Ticaret Heyeti kapsamında Japonya’ya gidecek olan ihracatçıları AEON, Mitsui Foods, Mitsubishi Foods Mitsui Foods, Mitsubishi Foods,Itochu Foods, Nippon Access Kokubu, Marubeni Foods,Kato Sangyo, Seven Eleven Holding, Ajinomoto ,UCC FOODS, Morinaga, World Foods, AEON, CANDO, Nippn ve Maruyasu gibi Japonya’nın önde gelen gıda ithalatçıları ile buluşturacaklarını  ifade etti.

Japonya ile ekonomik ve kültürel bağlar güçlenecek
Heyetin programında; Tokyo’nun SHIBA meydanında kurulacak olan özel tasarım standlarda, ülkemize özgü gıda ürünlerinin sergilenerek Japon halkının beğenisine sunulacağını da belirten Yamanyılmaz, “Türk Gıda Ürünleri Festivali kapsamında, gıda ürünlerimizin yanı sıra ülkemizin Japonya’da tanıtımı amacıyla semazen ve folklor gösterileri, ebru ve çini sanat etkinlikleri gibi kültürlerin faaliyetlerin de gerçekleştirilecek. Böylece Japonya ile sadece ekonomik değil, kültürel bağları da güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Gıda ihracatçılarına çağrı
Tüm gıda ihracatçılarının heyete katılımını beklediklerini ve Japonya’ya en çok ihraç edilen gıda ürün gruplarının balıklar ve su ürünleri, hububat, yaş meyve sebze, zeytinyağı, meyve suları ve şeker ürünleri olduğuna vurgu yapan Yamanyılmaz, “Özellikle bu sektörlerin katılımını önemsiyoruz. Çok verimli geçeceğine inandığım bu heyete, ülkemizden yoğun bir katılım olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

10 Temmuz 2018 Salı
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler