Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Et fiyatları hakkında açıklama

Haber Arşivime Ekle

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et fiyatları ve hayvancılık destekleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu

Antalya’nın Alanya ilçesinde düzenlenen Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Yıllık İstişare Toplantısı’nda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et fiyatları ve hayvancılık destekleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında et fiyatlarında gerekli önlemleri alacaklarını vurgulayan Fakıbaba, “250 bin düve projesi bu yıl 100 bin, seneye 100 bin ve bir sonraki sene 50 bini sağlamış olacağız. Ülkemiz yenileştikçe, insanlar et yemeye daha fazla önem veriyor. Hatırlıyorum, rahmetli babam yarım kilo et alırdı. Biz o eti 8 kişi yerdik ve 2 yemek yapardık. Şimdi ise bir kişi 250 gram et tüketiyor. Yani 2002 yılında kişi başına düşen 6 kilo 500 gram iken, şimdi ise 15 kilogramı buldu. Nüfusumuz 2002 yılında 60 milyondu, şimdi ortalama 90 milyon oldu. Tabii ki sizler çok çalışıyorsunuz, çok üretiyorsunuz, ancak bu yeterli gelmiyor. Bunun için bizim desteklerimiz devam edecek” dedi.

Yem fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, üreticilerin haklı nedeni olduğunu aktaran Bakan Fakıbaba, şöyle devam etti: “Eskiden Doğu ve Güneydoğu’da et üretiminin yüzde 20’sini küçükbaş hayvandan elde ederdik. Maalesef bu, terör olayından ve meraların kapatılmasında dolayı yüzde 9’lara kadar düştü. Meraları üretici arkadaşlarımızın hizmetine açtığımızda yem olayında büyük bir rahatlama olacak. Ülkemizin bazı bölgelerinde 5 ay topraklar boş kalıyordu. Boş kalan topraklara destek vererek biz Şanlıurfa’da yeni bir proje başlattık ve 30 bin dönümde fiğ ektik ve çok da başarılı olduk. Buradaki nadasa bırakılan alanlarda yem bitkisi ektiğimiz takdirde, emin olun sadece Şanlıurfa kaba yemin yüzde 40’ını karşılayacak. Son 15 yılda hayvan sayısında yüzde 60’lık artış var. Yine aynı dönemde karma yem üretiminde ise yüzde 300’lük bir artış sağlandı. İki değer arasındaki farktan anlaşılacağı üzere hayvan beslenmesinde daha çok karma yem tercih ediyoruz. Bu karma yem, hayvancılık sektöründe önemli bir yere sahip. Bu da doğal olarak maliyetlere yansıyor. Kaba yem bulamadığımızdan dolayı mecburen kesik yem kullanıyoruz. Kesik yemin ise her geçen gün fiyatı arttığından dolayı yemde bir dalgalanma oluyor.”

Yerli üretimi geliştirmenin görevleri olduğunun altını çizen Ahmet Eşref Fakıbaba, “Kırmızı et ve hayvanlarımızı kendimize yeterliliğini sağlamamız öncelikli hedefimiz. Bu hedef doğrultusunda hayvancılığa büyük yatırımlar yapıyoruz. 2003 yılında 83 milyon TL olan hayvancılık desteğini 2017 yılında 3 milyar 800 milyon liraya çıkarmışız. İsteyince demek ki oluyormuş. Bugüne kadar toplam 25.5 milyar lira destek vermişiz. Hayvancılığı yüzde sıfır faizle kredi kapsamına alıp, 2010 yılında bugüne kadar 10.3 milyar lira faizsiz kredi sağladık” diye konuştu.

16 Nisan 2018 Pazartesi
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler