Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

ESK ile TMO'nun müdahale yetkileri artırılıyor

Haber Arşivime Ekle

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda sektörüyle ilgili önemli açıklamalar yaptı

Tüfenkci, piyasaya mühadale için Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) yetkilerini arttıracaklarını söyledi.

Tüfenkci, “Örneğin arz eksikliği olan ve gümrük vergileri ile koruduğumuz bazı ürünler var. Bunlar da gümrük vergilerini piyasanın gidişatına göre ayarlayacak bir mekanizmayı hayata geçirdik ve bu anlamıyla TMO ve ESK işlevlerini, kotalarını arttıracak, arpa buğday veya diğer tarım ürünlerinde gerektiğinde sıfır gümrükle ithal edecek ve bunu piyasaya kısa sürede arz edecek bir mekanizmanın oluşturulması kararı alındı. Bunun yansıması nasıl olacak; diyelim ki buğdayda anormal bir artış gözlendi, stokçuluk olduğu gözlendi, hemen buna müdahale edilerek piyasaya belirlenen fiyatta arzı, bu noktada iç piyasada üretim azlığı varsa kıza zamanda bunu yurtdışından ithal ederek piyasaya sıfır gümrükle arzı gibi bir takım tedbirler var” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ihracat teşvikleriyle ilgili de açıklamalarda bulundu:
''Sebze ve meyvede orta vadede yapmamız gerekenler var. Özellikle arzın az olduğu dönemlerde ihracat teşviklerini kısma gibi bir tedbirimiz var. Diyelim ki sera üretimlerinin Türkiye’de başladığı ve yurt dışına ihracının arttığı dönemlerde eğer piyasada bu anlamıyla arz azlığından dolayı sebze ve meyvede fiyat oynaklığı varsa ihracat teşviklerini de keserek o malların yurt içi piyasalara verilmesini sağlamış olacağız. Bu da kısa vadeli tedbirlerimiz içerisinde. En az yüzde 1,5-2 oranında enflasyona yansıması olacak. Hedefimiz Türkiye’nin yılsonu itibariyle tek haneli enflasyon rakamlarını yakalaması. Bu konuda umutluyuz, çünkü atmış olduğumuz adımları biliyoruz yaptıklarımızı biliyoruz. Bunların piyasaya yansımalarını bekliyoruz''.

16 Haziran 2017 Cuma
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler