Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
İSTANBUL PERDER

TEM OTOYOLU KAVACIK KAVŞAĞI FORD PLAZA K:5 KAVACIK-BEYKOZ
İstanbul (Anadolu)/Beykoz

Telefon: + 90 216 425 36 41
Fax: + 90 216 425 36 48

www.istanbulperder.org.tr

info@istanbulperder.org.tr

'Enflasyonla mücadeleyi her zaman destekliyoruz'

Haber Arşivime Ekle

İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu, Bloomberg TV'deki Sektör Raporu programında gündemi değerlendirdi

Bloomberg TV'de dün canlı yayınlanan Sektör Raporu'nda gıda perakendesiyle ilgili gelişmeleri değerlendiren İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı ile ilgili de görüşlerini sundu.

Yerel ve yerli perakendenin bu ülkenin öz değerleri olarak enflasyonla mücadeleyi geçmişten bugüne desteklediğini belirten Ulu, hızlı tüketim pazarında rekabetin sürdürülmesi ve çok alıcılı-satıcılı pazarın varlığını devam ettirmesinde yerel zincirlerin önemine dikkat çekti.

"Biz bu programı desteklemek adına onlarca, yüzlerce ürünü kampanyalarla sunacağız ve bunu zaten yıllardır da sunmaktayız. Ülkemizin mevcut ekonomik şartlarında tüketicilerimize daha ucuz sunabilmek için gayret ve çaba içindeyiz ve bu kampanyaya da tabi ki gönülden destek veriyoruz" diyen Ulu bakanlığın bir süre önce başlattığı yerli üretim kampanyasının da aslında yerel zincirler tarafından uzun süredir üzerinde durulan bir konu olduğunu belirtti. Türkiye Perakendeciler Federasyonu'nun 'Yerli Üretim, Yerel Marketlerden Alınır' temasıyla bakanlığın bu çalışmasını pekiştirmek adına önemli bir adım attığını hatırlatan Ulu, "Tüm çalışmalarımızı vatandaşlarımızın uygun fiyatlarla alışverişini yapmasını sağlarken, sektörümüzün de doğru bir gelişim içinde hizmet vermesi konusunda yol gösterici olmak adına yapmaktayız" dedi. 


Son dönemde organize gıda perakendecilerinin fiyat artışlarındaki rolü ile ilgili medyaya yansıyan bazı yanlış anlaşılmalar ve yanlış bir algının olduğunu dile getiren Ulu bu konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bizlerin bu rekabet koşulları içinde fahiş fiyatla mal satmak veya sektörün kendi gerçeklerinden uzak şekilde stok yapmakla ilgili bir düşüncesi olmadığını özellikle vurgulamak isterim. Bakanlığımızın fiyatları geri çekme konusundaki çalışmalarını destekliyoruz. Biz bu ülkenin esnaflarıyız. Ülkemize sahip çıkmak zorundayız. Bizlerin isteği sektörle ilgili kararlarda tüm tarafların görüşü alınarak ticaretin hep beraber doğru işleyişini sürdürmek adına resmi makamlarımızla işbirliği içinde olmaktır. Açıklanan tedbirleri sonuna kadar desteklemekle birlikte daha uzun vadeli şekilde sektörümüzün yapısal problemlerini çözmek için üretim, tarım, lojistik, enerji kullanımı gibi konularda devletimizden sektör temsilcilerinin görüşlerinden faydalanarak yeni adımlar atmasını beklemekteyiz. Bu şekilde enflasyonu hep birlikte yenebiliriz".

Sektörün genel problemlerine de değinen Ulu, organize perakendenin içindeki tüm taraflara saygı duyduklarını ancak indirim marketlerindeki kontrolsüz büyümenin başta KOBİ'ler ve yerli üreticiler olmak üzere sektörün tamamını olumsuz etkilediğini belirtti. Ulu, mevcut yasal düzenlemelerin geliştirilmesi ve 'İthal et satışı' konusunda yaşanılan mağduriyetin yaşanılmaması adına alınacak kararlarda tüm sektör kuruluşlarının görüşlerinin alınmasının çok daha doğru sonuçlar vereceğinin altını çizdi.  11 Ekim 2018 Perşembe
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"İSTANBUL PERDER" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler