Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap
Firma Bilgileri
EGE PERDER

4031 SOKAK, 5/B
İzmir/Karabağlar

Telefon: (232) 237 42 15
Fax: (232) 237 41 12

www.egeperder.com

egeperder@tpdf.org

Ege PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Vahdet Sarıkaya

Haber Arşivime Ekle

Ege PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Vahdet Sarıkaya ile sektörün nabzını tuttuk. Sarıkaya, yerel zincirlerin 2017 cirosunun 30 milyar TL'yi aştığını söyledi

2017 yılı sektör açısından nasıl geçti?
2016’da ülkemize yapılan hain saldırı neticesinde ekonomimizde yaşanan dalgalanmalar ve benzeri gelişmeler dolayısıyla 2017’ye endişeyle başlamıştık. Nitekim enflasyon, banka kredi oranları çok yükseldi. Hem içeride hem dışarıda sıkıntılar yaşandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bize göre çok yanlış bir politika olan ucuz et hamlesi bizleri sıkıntıya soktu. Yine de sektörden, işimizden vazgeçmiyoruz. İyi mücadele ettik, belli büyüme oranlarıyla yılı kapattık.

Bahsi geçen ucuz et konusuyla ilgili neler yaptınız?
Konuyla ilgili bir toplantı yapıldı. Ege PERDER Başkanı olarak davet edildim, görüşlerimi bildirdim. Bana göre burada amaç indirimli et satmak değil. Çünkü bahsedilen yüzde 10 açık, bu şekilde kapanmaz. Discount marketler sebze, meyve, şarküteri ve et grubunda yetkin değiller biliyorsunuz. Dolayısıyla burada amaç, eti pakete sokmak ve belli bir müşteri grubunu buraya kanalize etmek bana göre. Biraz da en kuvvetli olduğumuz alanda elimizi güçsüzleştirmek. Müşteri kaybına ilk bir-iki hafta tepki oldu, bunları çok iyi takip ettik. Daha sonra artısı olmaya başladı. Çünkü “Ucuz etin suyu yavan olur” biliyorsunuz. Dolayısıyla kalite anlamında güvenemeyen, aradığını bulamayan müşterilerimiz yine bize gelmeye devam etti. Yalnızca, paketli tavukta, özellikle işlenmiş tavukta ciro kayıpları yaşadık. Orada et bulamayan, paketli tavuğa yöneldi çünkü. İstenen de buydu. Bu durumla, belli bir üreticiden gelen fiyatın düşmesiyle, kendimizden ödün vererek, bazı noktalarda baş başa, karlılığı yüzde 1 ila 2’lere çekerek mücadele ettik. Bu arada biz ithal et satmadık, yerli et sattık. Bunun da müşteriye çok faydası oldu.

Sebze meyveye ilişkin düzenlemeler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bence uygulanamaz. Türkiye gerçeklerine uymuyor çünkü. Yıllar önce de ekmek poşete girecek dendi ve bununla ilgili birçok yatırım yapıldı. Ekmek poşete girdi mi? Hayır. Ülkemizde ekmeğin, sebze meyvenin paketli olması ve benzeri uygulanabilecek şeyler değil. Bir örnek vereyim: Mevsim Marketler Zinciri Yağhaneler mağazası bin metrekarede hizmet veriyor. Sebze-meyve içeride, yaz-kış aynı sıcaklıkta, aynı temizlikte. Birkaç ay manav bölümünü dışarıya çıkarma kararı aldık. Satışlarımız ikiye katlandı. Dolayısıyla, içeride sağlıklı ve hijyenik sebze meyve sunarken başarılı olamıyorsam, ambalajlı satarak nasıl olacağım? Masa başında bazı kurallar, kanunlar uygulanıyor ama uygulanabilirliğine bakılmıyor. Oysa karar mekanizmaları bu gibi konuları piyasaya çıkıp taraflarla birlikte tartışsa, araştırsa, gözlem yapsa daha iyi olur. Geri dönüşü bize ekstra maliyet getiriyor. Aynı şeyi, yumurtada da yaşadık. “Yumurta paketli satılacak, dolapta satılacak” dendi. Olmayacağını anlattık, ısrarla olacağı söyledi. Bir sürü cezalar verildi, mağdur olduk. Neticede karar “18 gün boyunca dışarıda satabilirsin”e, “Dolapsız satabilirsin”e döndü. Türkiye gerçeklerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Ayrıca bir kanun çıkıyorsa, herkes için çıkmalı. Pazaryerleri, manavlar, sokak tezgâhları bundan muaf, marketçi sorumlu. En büyük KDV marketçiden alınırken, marketçiyi cezalandırmak hak mı?

Denetimlerde bir yetki karmaşası mı var?
İzmir Ticaret Odası’nda 5 sene Meclis Üyesi, 4,5 sene de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptım. Yaklaşık 10 sene boyunca her komite toplantısında bunu dile getirdim: Tarım İl Müdürlüğü bizi denetliyor ama pazaryerlerini denetlemiyor. Pazaryerlerinin denetimi belediyede… Bir başka enteresan şey, belediyelerin aldığı katı atık bedeli… Biz, mağazamız için bin 200TL katı atık bedeli ödüyoruz. Züccaciye ya da tekstil mağazası olsaydık 120 TL ödeyecektik. Öteki taraftan pazaryerinde adam günlük 50 TL kira veriyor, akşama kadar orayı kullanıyor, akşam da çöplerini oraya bırakıyor, belediye 10-15 tane çöp kamyonu gönderiyor, temizlikçiler bir de onun çöplerini temizliyor. Vergi bizde, KDV bizde, işçi çalıştırma bizde, elektrik-su bizde, her şey bizde ama denetim de bizde… Burada bir yetki karmaşası olduğu kadar, zulüm de var.

Geçtiğimiz günlerde yerel zincir marketler, üretici ve tedarikçiler, Ege PERDER ev sahipliğinde bir toplantıda buluştu. Toplantının ardından neler söylemek istersiniz?
2017 yılını değerlendirdiğimiz, 2018 yılı öngörülerimizi analizlerle sunduğumuz toplantımıza 170’e yakın sektör profesyoneli katıldı. 2017 yılında yerel zincirler olarak yaşanan olumsuzluklara ve sektörde artan rekabete rağmen şartların iyileşeceğini, verimli kaynak kullanımının ön planda olacağını, yılı çift haneli büyüme ile kapatacağımızı öngörmüştük. 11 yıldır Türkiye Perakendeciler Federasyonu çatısı altında sektörümüzde sinerjiyi artırmak, sorunlara çözüm üretmek için üreticimiz, tedarikçimiz, tüm paydaşlarımız için birçok toplantı düzenliyoruz. Amacımız Türkiye'nin her bölgesinde istihdama, ülke ekonomisine, yerel üreticiye, yerel ekonomiye güç katmak. Bölgenin büyümesine katkıda bulunup, müşterilerimizin kaliteli hizmet almalarını sağlamak… Bu yaklaşımımız sayesinde yerel zincirler olarak 2017 yılında da büyümemizi sürdürdük ve 2017 ciromuz 30 milyar TL'yi aştı.

2018 yılından beklentileriniz ne yönde?
Bu kadar yasal boşluk, kuralsızlık varken 2018’de discount’lar durmaz. Piyasalar noktasında da, özellikle ilk 6 ayda değişen bir şey olacağını zannetmiyorum. İkinci 6 aydan sonra piyasaların biraz daha durulacağını, ekonominin düzeleceğini düşünüyorum. Bunu, yapılacak olan yerel seçimler ve başkanlık seçimlerine göre değerlendiriyorum. 2018 yılında sayısal büyümeye değil iyi hizmete, yenilenmeye, verimliliğe odaklanacağız. Yerel zincirler olarak 2018 yılı hedeflerimiz, ciroda yüzde 15 büyümek.

Ortakalan özel röportaj - Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

06 Mart 2018 Salı
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"EGE PERDER" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler