Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Eden Zirai İş Geliştirme Uzmanı Sema Güler

Haber Arşivime Ekle

Evde kolayca yetiştirilebilecek sebze, aromatik ot ve çiçek kitlerini market raflarında sunan Eden Zirai’nin ürün çeşitleri, faaliyetleri ve hedeflerini, firmanın İş Geliştirme Uzmanı Sema Güler’le konuştuk

Eden Zirai’nin kuruluşundan, faaliyetlerinden bahseder misiniz?
Eden Zirai 2008 yılında dış mekân arazi çiftçiliği konusunda kurulmuş bir aile girişimi. 2012 yılından sonra iç mekân ve şehir insanına yeşil üretip ve yeşil ile yaşamayı teşvik etmek adına gönüllendiren, yarı profesyonel ürünler çıkarmaya başladı. Ayrıca çocuklara özel Otkafa, Junior Garden ürünleriyle de sorumluluk kazandıran, bir bitkinin nasıl büyüdüğünü gözlemleme fırsatı sunan aile setleri de mevcut.

Nedir ürünleriniz?
Ürünlerimiz tohum - gübreli toprak - saksı üçlemesinden oluşuyor. Çeşitli tescilli markalar, farklı tasarımlar ve farklı boyutlarda. Mutfak otları (dereotu, maydanoz, roka gibi), sebze grubu (domates, biber, salatalık gibi), çocuklara özel ürünler (doğal köylü tohumlarıyla hazırlanan otlar), çiçekler ve kediler için kedi otları olarak farklı gruplar var. Ayrıca set içerisinde dikim talimatları bulunuyor. Ürün skalamız geniş, talep doğrultusunda daha da genişlemeye devam ediyor. İlk başlarda sadece 4 çeşit tohum varken, şu anda her bir grupta en az 4 farklı ürün çeşidimiz mevcut. Ayrıca, bu yıl kışlık ürünler olarak yeni bir grup oluşturma konusunda Ar-Ge çalışmalarımıza başladık.

Köylü tohumu dediğiniz, yerli tohum mu?
Bütün tohumlarda yerli tohum bulmamız zor maalesef ama tüm tohumlarımız sertifikalı. Toprak karışımımız yerli torf ve sertifikalı organik gübre. Ambalajlarımız gıdaya uygun. Yani ürünlerimiz zararlı olmayan materyaller kullanılarak hazırlanıyor. Çocuk grubunda kullanılan tohumlar da ilaçsız köylü tohumu. Kedi otu dediğimiz ürünümüz de ilaçsız köylü tohumu karışımı.

Sebze ve yeşillikler?
Sebze konusunda ayrıca 2 grubumuz var. Fidelik dediğimiz, meraklısının tohumdan kendi fidesini yetiştirebilme imkânı sunan ürünümüz. Ayrıca yılda 1 defa, çeşitli sebzelerle hazırladığımız 4’lü fide satışlarımız da yapı marketlerde raflara çıkıyor. Bunlar bahar fideleri (domates, biber, salatalık, patlıcan, çilek gibi). Bu yıl kışlık fide çalışmalarımıza da başladık.

Bu arada, kedi otu, kediler için bir ihtiyaç. Bazı insanlar özellikle çim yetiştiriyor bunun için. Siz bu işi pratikleştirmiş oluyorsunuz.
Birçok ev hanımının şikâyeti, evdeki çiçeklerinin yenmesi… Aslında sadece kedi değil, köpeklerin de ota ihtiyacı var. Ama evimizin yaramaz çocukları kediler, köpekler kadar dışarda dolaştırılmıyor. Kedi otunun faydasını Veteriner Doktor Hadi Alihosseini’ye danıştık. Hadi Bey şunları söyledi: “Kediler içgüdüsel olarak midesinde tüy yumaklarını çıkarmaları için çim gibi yeşillikler tüketir. Bu yeşillikler kedinin kabızlık veya ishal gibi durumlarda bağırsak hareketini düzenler ve problem giderilir. Kediler folik asit ve diğer esansiyel vitamin ihtiyaçlarını çimlerden alırlar.” Kedi Otu, birçok pet markette buluyor. Ürünümüzü farklı kılansa yerli ilaçsız tohum kullanılması ve ürün içerisinde kullanılan file sistemi… Kedi Otu farklı ambalaj, tasarım ve markalarla yapı marketlerde, ulusal ve yerel marketlerde satışa sunuluyor.

2018 yılı ile öngörüleriniz, pazar payı, ciro hedefiniz nedir?
Bu yıl yerel marketlerde yeni raflara çıktık. Şu an İstanbul’daki yerel marketlerde stantlarımız yerini aldı. Ankara’da 3 farklı yerel markette de raflardayız. Discount marketlerle (Şok, BİM, A101), yapı market grubuyla ve ulusal marketlerle Türkiye’nin birçok yerine ulaşma fırsatımız oldu. Yerel market grubunda da hedefimiz, Türkiye geneline ulaşmak. Şehir insanını yeşille buluşturmak, kendi sebzesini, çiçeğini, yetiştirebilme heyecanına ortak olmak istiyoruz. Çocuklara yeşili sevmenin, korumanın ve sorumluluk kazandırmanın tadına varmayı diliyoruz.

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

22 Haziran 2018 Cuma
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
"EDEN ZİRAİ" İle İlgili Diğer Haberler
Diğer Haberler