Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

Asgari ücret için görüşmeler başlıyor

Haber Arşivime Ekle

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere yarın ilk toplantısını gerçekleştirecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak.

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 1777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde 1404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin şu anda işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruş (teşvikler hariç).

Öte yandan birçok sektördeki işverenlerin merak ettiği konu ise 100 TL teşviğin 2018 yılında devam ettirilmesi yönündeki karar... Bilindiği gibi Çalışma Bakanlığı, 2016’da başlatılan her işçi için aylık 100 lira asgari ücret desteğinin 2018’de devam edip etmeyeceğine ilişkin olarak daha önce bir basın toplantısında sorulan soruda "Destek için 2018’deki yeni haklara yönelik ödenek konmadı" açıklamasını yapmıştı.

Bu açıklama artık 100 liralık desteğin verilmeyeceği yönünde yorumlandı ancak birçok meslek kuruluşunun bu açıklamadan sonra "destek devam etmeli" yönünde görüş bildirmesine istinaden hükümetin bu kararı değiştirip desteği 2018 yılında da devam ettirebileceği belirtiliyor.

30 Kasım 2017 Perşembe
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler