Email:
Şifre:
• Şifremi Unuttum
• Üyelik Başvurusu
Facebook ile Giriş Yap

AB Yeni Gıdalar Tüzüğü yürürlüğe girdi

Haber Arşivime Ekle

AB genelinde yenilikçi metotlarla üretilen gıda ürünlerine ilişkin Yeni Gıdalar Tüzüğü, 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nin onayının ardından 25 Kasım 2015 tarihinde AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanan Yeni Gıdalar Tüzüğü için yürürlük tarihi, 1 Ocak 2018 olarak belirlenmişti. Yeni Gıdalar (novel foods) hakkındaki mevzuat, ilgili bütün kurumlar ve AB üyesi ülkeler için bağlayıcı nitelik taşıyor.

Birlik içerisinde pazara sürülen yeni gıdalar için geçerli olacak Tüzük, genetiği değiştirilmiş gıdalara (1829/2003 kapsamında olanlar), gıda enzimlerine (1332/20008 kapsamında olanlar), gıda katkı maddelerine (13334/2008 kapsamında olanlar), gıda aroma vericilerine (1334/2008 kapsamında olanlar) ve gıda üretiminde veya gıda ingridyenleri üretiminde kullanılan ekstraksiyon solventlerine (2009/32 kapsamında olanlar)  ise uygulanmayacak. Yenilikçi metotlarla üretilen gıda ürünlerine ilişkin tüzük, yeni gıdaların pazara sürülmesine ilişkin izin süreçlerine önemli değişiklikler getiriyor.

Yeni Gıdalar Tüzüğü, teknoloji ve inovasyon alanlarında meydana gelen gelişmeleri de dikkate alarak, ‘yeni gıda ürünleri” tanımını genişletiyor.

Üçüncü ülkelerden AB’ye ithal edilen yenilikçi gıda ürünleri ve geleneksel gıda ürünleri için merkezi bir izin sistemi kurulmasını öngören tüzük, AB genelinde izin verilmiş yeni gıda ürünlerinin listesini sunuyor.

Tüzük, piyasaya sunmak için izin başvurusunda bulunanların ürünleri için veri güvenliği kuralları sağlıyor.

AB’de geçerli kurallara göre yenilikçi yöntemlerle geliştirilen bir gıda ürünü, yerini almış olduğu üründen besleyici nitelik olarak daha dezavantajlı olmaması gerekiyor. Ayrıca, yenilikçi ürünler üzerindeki etiketlerin de tüketiciyi yanıltıcı şekilde düzenlenmemesi gerekiyor.

10 Ocak 2018 Çarşamba
Haberle İlgili Fotoğraflar
Büyütmek için tıklayınız.
Diğer Haberler